🍉 Український прапор знову піднятий над звільненим Херсоном🍉

💪 Представництво щиро дякує Збройним силам України та вітає всіх українців з цією значною перемогою на шляху до звільнення усіх наших територій!

😇 Незабаром ми відновимо роботу офісу Представництва спершу там, а потім — у вільному українському Криму. Так само, як замайорів сьогодні державний прапор України над Херсоном, скоро він замайорить над звільненими Сімферополем, Керчю, Ялтою, Євпаторією, Джанкоєм і Бахчисараєм!

🇺🇦 Слава нашим Збройним силам! Україна переможе!


У Представництві/Офісі Кримської платформи відбулася зустріч із членами Міжфракційного об’єднання “Кримська платформа”.

☝️ Постійна Представниця Таміла Ташева привітала колег із першою робочою зустріччю із МФО після Парламентського саміту Міжнародної Кримської платформи. Учасники зустрічі коротко підсумували результати Саміту та погодилися, що завданням №1 — має бути політична консолідація підтримки партнерів і робота в конкретних напрямках.

📜 Таміла Ташева наголосила, що Представництво відповідає за роботу внутрішнього треку Кримської платформи, тому важливою є законодавча робота українського парламенту. Уже є план законопроєктів, які необхідно розробити чи доопрацювати, одним з останніх є проєкт закону про статус кримськотатарського народу.

💪 Постійна Представниця подякувала колегам, які долучилися до розробки цього важливого законопроєкту та беруть активну участь у напрацюванні інших стратегічних документів, які сприятимуть ефективному втіленню реінтеграційних процесів у Криму після звільнення півострова.

🇺🇦 Деокупація обов’язково буде!


Владислав Єсипенко став лауретаом Національної премії України за захист свободи слова

Секретаріат Національної спілки журналістів України присудив Національну премію за захист свободи слова імені Ігоря Лубченка засудженому в окупованому Криму позаштатному журналістові “Крим.Реалії” Владиславу Єсипенку.

«Владислав Єсипенко зробив дуже велику справу: коли з Криму витіснили всіх професійних журналістів, коли там закривалися всі незалежні телеканали, а українським журналістам заборонили в’їзд до Криму, він наважився приїжджати до Криму та робити звідти правдиві репортажі. Це дозволяло хоч певною мірою забезпечувати окупованому Криму свободу слова», — розповідає кримський журналіст, секретар НСЖУ Микола Семена.

Позаштатний журналіст “Радіо Свобода” Владислав Єсипенко висвітлював соціальну та екологічну проблематику окупованого півострова, знімав опитування мешканців. Співробітники фсб затримали його 10 березня 2021 року за звинуваченням у нібито збиранні інформації «в інтересах спецслужб України» та зберіганні «саморобного вибухового пристрою» в автомобілі. На засіданні суду в окупованому Сімферополі, куди допустили незалежного адвоката, Владислав заявив про катування з боку окупаційних спецслужб. 16 лютого так званий «Сімферопольський районний суд» незаконно засудив Єсипенка до 6 років колонії загального режиму і штрафу у 110 тис. рублів. 18 серпня «апеляційний суд» засудив журналіста до 5 років позбавлення волі, проте захист подаватиме касаційну скаргу та проситиме про умовно-дострокове звільнення Єсипенка.


Постійна Представниця взяла участь в Експертному обговоренні концепціїї Інституту гостинності

 

🧳 У середу, 2 листопада, відбулася онлайн-зустріч, на якій представники органів влади, туристичної індустрії, сфери гостинності та освіти обговорили концепцію створення Інституту Гостинності, головне завдання якого — підготувати туристичний ринок до нових потреб українського суспільства у повоєнний час.

🧐 Зокрема, велика увага має надаватись плану відновлення Криму після деокупації, над чим зараз спільно працюють Представництво, Міністерство інфраструктури України та Державне агентство розвитку туризму України.

Постійна Представниця Таміла Ташева зазначила, що розвиток туристичної галузі – це одна з головних складових у стратегії відновлення Криму після деокупації.

💬 «Інститут Гостинності ми напряму пов’язуємо з кадровим потенціалом та планами відбудови для деокупованого Кримського півострова. Також ми розуміємо, що ця інституція буде корисною на інших звільнених територіях України», – сказала Таміла Ташева.

Заступниця міністра інфраструктури України Олександра Азархіна зауважила, що йдеться не про створення нової юридичної установи, а про підвищення якості та формування нової культури гостинності.

Голова Державного агентства розвитку туризму Мар’яна Олеськів наголосила, що індустрія гостинності – одна з ключових галузей, яка може залучити прямі надходження іноземної валюти в економіку країни за допомогою в’їзного туризму.


Керівниця Служби забезпечення діяльності Кримської платформи Марія Томак взяла участь у дискусії «Права людини під час війни», організованій Dnipro Center for Contemporary Culture.

У розмові спікерки та авдиторія торкнулися тем порушення прав людини під час війни, мобілізації на тимчасово окупованих територіях та питань, пов’язаних із поверненням та статусом військовополонених.

Марія Томак зазначила, що увага світу більше прикута до територій України, яких торкнулося саме повномасштабне вторгнення і де є найбільші втрати: “Так, з однієї точки зору, в окупованому Криму катастрофа зараз не таких масштабів, однак, з іншої точки зору, на тимчасово окупованій території Кримського півострова ця катастрофа триває вже 9 рік”.

Під час свого виступу Марія Томак розповіла про роботу Національного офісу Кримської платформи та особливості діяльності Представництва в умовах повномасштабного вторгнення. Вона додала, що попри заяви суспільства та наших партнерів, які стверджують “Крим — це Україна”, досить малий відсоток щиро вірить у те, що український півострів справді може бути деокупований найближчим часом. Однак Представництво активно працює не просто над візією майбутньої реінтеграції, а над чіткими планами її втілення — це серйозний виклик, проте Україна повинна бути готова до цього, діяти своєчасно та ефективно.

Пані Томак наголосила, що наявні в окупованому Криму проблеми лише посилилися після 24 лютого, і все це супроводжується тотальним беззаконням. Найбільш яскравими прикладами є насильницька мобілізація, коли повістки роздавали просто на вулицях і в місцях компактного проживання киримли, та нова хвиля політичних переслідувань нелояльного до окупантів населення півострова. Окрім людей, якій підтримують Україну, російські силовики переміщують до окупованого Криму активістів із тимчасово непідконтрольних районів Херсонщини та Запоріжжя. Цих людей утримують у жахливих умовах, без жодного зв’язку із зовнішнім світом, катують. До того ж, рф повністю заперечує, що ці наші громадяни перебувають в ув’язненні, хоча лише в Сімферопольському СІЗО окупанти виділили для українських полонених і заручників цілий блок.

Марія Томак зауважила, що Україні важливо зберігати проактивну позицію на світовій арені — це стане запорукою притягнення до відповідальності посадовців рф, які мають понести відповідальність за всі свої воєнні злочини, агресію та злочини проти людяності.


3 листопада о 14:00 відбудеться конференція Ukrainian Studies Go Global у партнерстві з Представництвом/Офісом Кримської платформи та Українським інститутом

☝️ 3 листопада о 14:00 за ініціативи Фонду Президента України з підтримки освіти, науки та спорту відбудеться конференція Ukrainian Studies Go Global. Захід пройде у партнерстві з Представництвом/Офісом Кримської платформи та Українським інститутом.

🧐 Конференція Ukrainian Studies Go Global має на меті актуалізувати розвиток освітньої дипломатії, проведення дискусій щодо вивчення України в міжнародних академічних середовищах, а також наголосити на важливості досліджень розвитку подій в Україні як в історичному, так і сучасному контексті, у різних галузях знань.

Участь безкоштовна. Реєстрація обов’язкова за посиланням.

🧑‍🎓 На початку конференції п’ять університетів презентуватимуть українські студії у своїх закладах, серед них: університет Віадріни, університетський коледж Лондона, університет штату Пенсильванія, університет Варшави та університет Торонто.

🗣 Під час першої панельної дискусії разом із українськими та закордонними університетами розмова йтиме про Україну очима світу: стан і перспективи вивчення, дослідження та пізнання. Друга панель стосуватиметься України у розрізі тематичних досліджень: українські візіонери та профільні дослідники з’ясовуватимуть, який інтелектуальний продукт ми можемо експортувати світові.

🌍 Командою проєкту проаналізовано топ 200 університетів світу за рейтингом QS World University Ranking 2022 аби зрозуміти, де вивчають україністику в складі загальних програм, а де викладають українські студії окремо — ці дані та контакти нанесено на мапу, аби всі мали до них доступ. Крім цього, створено тематичні дослідження, які описують виклики сьогодення на прикладі освіти, медицини, кібербезпеки й енергетики для обговорення в академічному середовищі. Результати цих досліджень і вебресурс будуть презентовані на Конференції.

👥 Свою участь у події вже підтвердили наступні спікери: директор Центру європейських гуманітарних досліджень НаУКМА Костянтин Сігов, доцент катедри культури України та Східної Європи в Університетському коледжі Лондона Уільям Блекер, професор історії України в Європейському університеті Віадріна Андрій Портнов, докторка філологічних наук Олена Романенко, доцент катедри історії УКУ Остап Середа, експерт із довгострокових стратегій і викладач Києво-Могилянської бізнес-школи Євген Глібовицький.

Деталі на сайті Ukrainian Studies Go Global.

🤝 Імплементаційним партнером проєкту є Центр політичних студій та аналітики “Ейдос”, за підтримки Представництва «Фонду Фрідріха Науманна за Свободу» в Україні.


рф розпочала вже 16-ту протизаконну призовну кампанію в окупованому Криму

З 2015 року у тимчасово окупованому Криму пройшло 15 незаконних призовних кампаній, у рамках яких на службу до збройних сил держави-окупанта рф було призвано близько 36 тисяч жителів окупованого Криму.

Зараз стартує чергова, уже 16-та незаконна призовна кампанія, яка разом із злочинною “частковою” мобілізацією є грубим порушенням ст. 51 IV Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни – тобто є воєнним злочином.

З 2015 року до окупаційних судів надійшло 399 кримінальних проваджень за ст. 328 КК рф щодо осіб, які ухиляються від призову на військову службу — 89 таких проваджень (22%) надійшли після 24 лютого. За весь час винесено 289 вироків, ще 25 справ перебувають на стадії розгляду. Незаконний вирок був скасований під час апеляції лише у 5 випадках. “Рекордсменом” з розгляду справ за ухилення від служби в зс рф поки що є окупаційний суд Севастополя — 79 проваджень, з яких у 45 випадках виносився обвинувальний вирок.

Окупаційні адміністрації Криму вже заявили про свої плани — призвати до армії рф щонайменше 3 тисячі мешканців окупованого Криму, які, за твердженням окупаційної адміністрації, не будуть залучені до так званої “спеціальної військової операції”. Проте, як показали події після 24 лютого, росія активно використовує незаконно призваних строковиків у війні проти України, зокрема про це свідчать події навколо ліквідованого крейсера “москва”.

Крім того, очільники окупаційних адміністрацій не припиняють наголошувати, що строковики після трьох місяців служби мають можливість нібито “за власним бажанням” підписати контракт.

❗️ Україна вже 9 рік наголошує на цих і багатьох інших злочинах росії всупереч усім нормам міжнародного права, а події останніх місяців зірвали з окупантів усі маски — доказів зараз більш ніж достатньо для чіткої та беззаперечної відповіді міжнародної спільноти, без жодних загравань із агресором, який лише обертає на свою користь будь-які зволікання.

Оперативна інформація щодо ситуації на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополь станом на 31 жовтня 2022 року

ГОЛОВНІ ТЕМИ:

Окупаційний суд селища Совєтське 26 жовтня незаконно засудив громадянина України Азізу Файзуллаєву до 3 років позбавлення волі за нібито підпал окупаційної адміністрації села Пушкіне — https://cutt.ly/5NEQh7y.
Окупанти продовжують практику кримінального переслідування наших громадян в окупованому Криму за участь у добровольчому батальйоні імені Номана Челебіджихана. 25 жовтня Рустемові Гугуріку винесли незаконний вирок у вигляді 8,5 років позбавлення волі — https://cutt.ly/hNEWpMs.
Окупаційні адміністрації Криму збираються «націоналізувати» майно, яке належить громадянам України, зокрема «Новацентр», Бахчисарайський цементний завод, «Альмінський комбінат будівельних матеріалів».

Окупаційне “керівництво” заповіднику Херсонес Таврійський продовжує нищити унікальний заповідник: там облаштовують металеві та дерев’яні конструкції для оглядових майданчиків, а сам Херсонес хочуть перетворити на “парк культури й відпочинку”

Мілітаризація Кримського півострова

Термін закриття сімферопольського аеропорту для цивільної авіації триває – до 3 листопада 2022 року. Аеропорт в окупованому Сімферополі не працює для цивільної авіації з 24 лютого, з того дня призупинення його роботи продовжують щотижня.
В окупованому Криму до 7 листопада 2022 року діє “жовтий рівень” терористичної загрози, а в окупованому Севастополі – до 12 листопада.
У різних частинах окупованого Криму мешканці щодня продовжують фіксувати активність російських військових літаків, які, ймовірно, стріляють ракетами по містах України.
Жителі окупованого Криму щодня повідомляють нас про запуски російських ракет із акваторії Чорного моря – усі ці снаряди летять у бік українських міст.
Балаклавську ТЕС у Севастополі атакував безпілотник — принаймні, саме так заявили окупанти. У результаті балаклавської “бавовни” запалав один із трансформаторів, який “не працював і був на профілактиці”.
Вночі та вранці 29 жовтня Севастополь продовжив розквітати “бавовною” — російські кораблі у Севастопольській бухті були “вражені безпілотниками”. Після цього окупанти закрили водну переправу.
Вночі 30 жовтня також спалахнула пожежа на території парку санаторія міноборони рф в окупованій Ялті.
Російська пропагандистка Світлана Бабаєва загинула “внаслідок нещасного випадку”, коли знімала стрільбу на навчально-тренувальному полігоні в окупованому Криму.

Злочинна мобілізація
Станом на 31 жовтня 2022 року в окупованому Криму вже відбулися поховання щонайменше 191 солдатів російської армії. 101 із них, ймовірно, були громадянами України. Кількість поховань може бути більшою, оскільки значна частина відбувається без висвітлення. Інформація доповнюється.
Окупанти заявили про завершення роздачі повісток у рамках примусової мобілізації — звісно ж, адже з 1 листопада вони розпочнуть в окупованому Криму вже 16-ий незаконний призов, і повістки будуть з трошки іншим підписом! Звертаємо увагу співгромадян, що наша інструкція про уникнення мобілізації актуальна в обох випадках: https://cutt.ly/vVIJLiQ.
Незаконна мобілізація активно триває, попри заяви окупантів, зокрема нам відомо про 15 осіб мобілізованих цього тижня в окупованій Алушті.
За інформацією Генштабу, основне залучення незаконно мобілізованих у зоні бойових дій очікується через 1,5-2 тижні: частиною доукомплектують російські підрозділи з найбільшими втратами, також будуть сформовані нові підрозділи ворога.

Пропаганда окупаційних адміністрацій і розпалювання ворожнечі
Очільники окупаційних адміністрацій продовжують спроби заглушити суспільне невдоволення своїми гучними заявами про нібито добровільність вибору мешканців окупованого Криму брати участь у війні проти власної ж країни.
аксьонов продовжує свої панічні заяви, особливо його стурбувало визнання Польщею російського режиму терористичним і заклик Президента України до підтримки, зокрема збройної, з боку Ізраїлю.
Також керівник окупаційної адміністрації Криму не припиняє свої поїздки до тимчасово непідконтрольних районів Херсонщини та Запоріжжя: цього тижня він відвідав переправу через Дніпро та заявив, що переправа “вже пуста, бо евакуація населення на лівий берег і на росію завершена”.

Публікації окупаційних медіа
Пропаганда окупаційних медіа продовжує виправдовувати війну рф проти України, зокрема обстріли цивільних та енергетичних об’єктів.
Цього тижня помічені пропагандистські наративи щодо пільг російським військовим за участь у війні, а також щодо так званого працевлаштування медиків у кримських лікарнях із тимчасово непідконтрольних районів Запорізької, Донецької, Херсонської та Луганської областей.

Суспільні настрої
Нагадуємо співгромадянам про чат-бот “Разом”, який запустили активісти руху опору “Жовта стрічка”: смартфон — ваша зброя! Передавайте інформацію про окупантів — https://t.me/zhovta_strichka_bot.
Жителі тимчасово окупованого Криму продовжують свій спротив окупації всіма можливими засобами: де-не-де можна помітити український прапор за вікном квартири в Алушті, малюнки українських тризубів на будинках, написи “Україна переможе”, листівки “Володимир хрестився, вовочка украл, Володимир поверне. Крим це Україна” на набережних Севастополя тощо.
Хакери знову зламали російські канали в окупованому Криму — замість чергової порції антиукраїнської пропаганди наші співгромадяни мали змогу побачити унікальні кадри палання російських військових кораблів у бухті Севастополя.
Також продовжує спротив “Жовта стрічка”: на вулицях Феодосії, Ялти, Севастополя, Євпаторії та Сімферополя з’явилися жовті стрічки, написи “ї переможе z” та нові листівки “(карта Криму) Твій час настав”, “Сімферополь/Євпаторія/Ялта — українське місто”.
До Представництва продовжують надходити запити від громадян України, які хочуть тимчасово залишити територію Кримського півострова та повідомляють про неможливість терпіти окупацію й тотальну пропаганду. Нагадуємо! Представництво підготувало інструкцію про те, як виїхати з тимчасово окупованого Криму – https://cutt.ly/YV8zdBz.

 

❗️ Ми дякуємо свідомим українським громадянам в окупованому Криму за оперативні повідомлення про ситуацію на Кримському півострові, зокрема щодо соціально-економічної ситуації, пересування військ рф, руху спротиву окупації тощо. Детальну інформацію повідомляйте на емейл Відділу інформаційного забезпечення Представництва:


Слава Україні!

 


Керівниця Служби забезпечення діяльності Кримської платформи Марія Томак взяла участь у відкритті виставки «MIRAS. Спадщина»

🔍 Керівниця Служби забезпечення діяльності Кримської платформи Марія Томак взяла участь у відкритті виставки «MIRAS. Спадщина», яку організувала Скарбниця Національного музею історії України спільно з ГО «Алєм». Виставка знайомить відвідувачів із багатою культурою одного з корінних народів України – кримських татар.

Марія Томак привітала організаторів із відкриттям від імені Представництва/Офісу Кримської платформи та нагадала, що минулого тижня в Загребі відбувся Перший Парламентський саміт, на якому світова спільнота вчергове висловила свою підтримку територіальній цілісності України.

💬 “Водночас, досі побутує багато мітів про тимчасово окупований Крим і корінні народи України, як на рівні міжнародної спільноти, так і в самій Україні. Усі ці міти потребують розвінчування, а допомагають у цьому саме подібні виставки. У поєднанні з відповідною державною політикою — як ухвалення ініційованого Президентом України Закону про корінні народи”, — наголосила Марія Томак.

Вона додала, що в той час, як Скарбниця займається відновленням культурної пам’яті про справжню історію киримли, також триває робота на законодавчому рівні, адже Представництво, у співпраці з парламентарями та Меджлісом, бере активну участь у розробці законопроєкту про статус корінного кримськотатарського народу.

🙌 На виставці «MIRAS. Спадщина» вперше комплексно представлена найбільша на материковій частині України колекція предметів кримськотатарського ювелірного мистецтва та побуту XIX – початку XX століть: срібні к’ушаки (жіночі пояси) та топеліки (навершя жіночих головних уборів), срібні футляри для Корану та чоловічі амулети, посуд для кавування, традиційний одяг киримли, зразки вишивки золотом.

У другому залі виставки Крим представлено на літографіях із однойменного альбому митця Фрідріха Гросса — нащадок німецького колоніста показав традиційний світ кримських татар першої половини ХІХ століття, коли була ще жива спадщина ханських часів. Чимало зображених Гроссом пам’яток були знищені росією під час колонізації Криму.

🧐 Проєкт «MIRAS. Спадщина» є другим проєктом циклу, присвяченого культурі народу, який сформувався на території тимчасово окупованого Кримського півострова – невіддільної частини України. В експозиції представлено предмети з приватних колекцій Есми Аджієвої, Віталія Проволовського та Ельміри Сеіт-Аметової.

Для загального огляду виставка працює з 1 листопада, а триватиме до 30 червня 2023 року — запрошуємо всіх відвідати виставку та на власні очі побачити це унікальне зібрання.