Керівниця Служби забезпечення діяльності Кримської платформи Марія Томак взяла участь у відкритті виставки «MIRAS. Спадщина»

🔍 Керівниця Служби забезпечення діяльності Кримської платформи Марія Томак взяла участь у відкритті виставки «MIRAS. Спадщина», яку організувала Скарбниця Національного музею історії України спільно з ГО «Алєм». Виставка знайомить відвідувачів із багатою культурою одного з корінних народів України – кримських татар.

Марія Томак привітала організаторів із відкриттям від імені Представництва/Офісу Кримської платформи та нагадала, що минулого тижня в Загребі відбувся Перший Парламентський саміт, на якому світова спільнота вчергове висловила свою підтримку територіальній цілісності України.

💬 “Водночас, досі побутує багато мітів про тимчасово окупований Крим і корінні народи України, як на рівні міжнародної спільноти, так і в самій Україні. Усі ці міти потребують розвінчування, а допомагають у цьому саме подібні виставки. У поєднанні з відповідною державною політикою — як ухвалення ініційованого Президентом України Закону про корінні народи”, — наголосила Марія Томак.

Вона додала, що в той час, як Скарбниця займається відновленням культурної пам’яті про справжню історію киримли, також триває робота на законодавчому рівні, адже Представництво, у співпраці з парламентарями та Меджлісом, бере активну участь у розробці законопроєкту про статус корінного кримськотатарського народу.

🙌 На виставці «MIRAS. Спадщина» вперше комплексно представлена найбільша на материковій частині України колекція предметів кримськотатарського ювелірного мистецтва та побуту XIX – початку XX століть: срібні к’ушаки (жіночі пояси) та топеліки (навершя жіночих головних уборів), срібні футляри для Корану та чоловічі амулети, посуд для кавування, традиційний одяг киримли, зразки вишивки золотом.

У другому залі виставки Крим представлено на літографіях із однойменного альбому митця Фрідріха Гросса — нащадок німецького колоніста показав традиційний світ кримських татар першої половини ХІХ століття, коли була ще жива спадщина ханських часів. Чимало зображених Гроссом пам’яток були знищені росією під час колонізації Криму.

🧐 Проєкт «MIRAS. Спадщина» є другим проєктом циклу, присвяченого культурі народу, який сформувався на території тимчасово окупованого Кримського півострова – невіддільної частини України. В експозиції представлено предмети з приватних колекцій Есми Аджієвої, Віталія Проволовського та Ельміри Сеіт-Аметової.

Для загального огляду виставка працює з 1 листопада, а триватиме до 30 червня 2023 року — запрошуємо всіх відвідати виставку та на власні очі побачити це унікальне зібрання.