Керівниця Служби забезпечення діяльності Кримської платформи Марія Томак взяла участь у дискусії «Права людини під час війни», організованій Dnipro Center for Contemporary Culture.

У розмові спікерки та авдиторія торкнулися тем порушення прав людини під час війни, мобілізації на тимчасово окупованих територіях та питань, пов’язаних із поверненням та статусом військовополонених.

Марія Томак зазначила, що увага світу більше прикута до територій України, яких торкнулося саме повномасштабне вторгнення і де є найбільші втрати: “Так, з однієї точки зору, в окупованому Криму катастрофа зараз не таких масштабів, однак, з іншої точки зору, на тимчасово окупованій території Кримського півострова ця катастрофа триває вже 9 рік”.

Під час свого виступу Марія Томак розповіла про роботу Національного офісу Кримської платформи та особливості діяльності Представництва в умовах повномасштабного вторгнення. Вона додала, що попри заяви суспільства та наших партнерів, які стверджують “Крим — це Україна”, досить малий відсоток щиро вірить у те, що український півострів справді може бути деокупований найближчим часом. Однак Представництво активно працює не просто над візією майбутньої реінтеграції, а над чіткими планами її втілення — це серйозний виклик, проте Україна повинна бути готова до цього, діяти своєчасно та ефективно.

Пані Томак наголосила, що наявні в окупованому Криму проблеми лише посилилися після 24 лютого, і все це супроводжується тотальним беззаконням. Найбільш яскравими прикладами є насильницька мобілізація, коли повістки роздавали просто на вулицях і в місцях компактного проживання киримли, та нова хвиля політичних переслідувань нелояльного до окупантів населення півострова. Окрім людей, якій підтримують Україну, російські силовики переміщують до окупованого Криму активістів із тимчасово непідконтрольних районів Херсонщини та Запоріжжя. Цих людей утримують у жахливих умовах, без жодного зв’язку із зовнішнім світом, катують. До того ж, рф повністю заперечує, що ці наші громадяни перебувають в ув’язненні, хоча лише в Сімферопольському СІЗО окупанти виділили для українських полонених і заручників цілий блок.

Марія Томак зауважила, що Україні важливо зберігати проактивну позицію на світовій арені — це стане запорукою притягнення до відповідальності посадовців рф, які мають понести відповідальність за всі свої воєнні злочини, агресію та злочини проти людяності.