9 листопада країна відмічає День української писемності та мови. На жаль, діти та молодь, які проживають на території тимчасово окупованого Криму та Севастополя не мають доступу до вивчення української мови та вимушені шукати для цього альтернативні інструменти: онлайн-курси, репетитор, самостійне вивчення тощо.

До початку окупації Криму Російською Федерацією, станом на 2013/2014 навчальний рік, 13 589 дітей в Автономній Республіці Крим здобували освіту українською мовою.

За результатом моніторингу відкритих джерел інформації держави-окупанта у 2018/2019 навчальному році в 544 загальноосвітніх організаціях так званої «Республіки Крим» усіх форм власності навчалося 200 700 учнів. З них отримували освіту російською мовою – 194400 учнів (96,7% від загальної кількості), кримськотатарською мовою – 6100 учнів (3,1%), українською мовою – 249 учнів (0, 2%). Але це дані держави-окупанта, яким, безумовно, не можна вірити.

За даними держави-окупанта, у 525 закладах дошкільної освіти навчається більше 75 тисяч дітей. У 2018/2019 навчальному році 383 дитини здобували освіту і виховання кримськотатарською мовою, 883 дитини навчалися в двомовних (кримськотатарська, російська) групах. З викладених так званих «офіційних» даних окупаційних органів влади вбачається, що діти дошкільного віку українську мову не вивчають узагалі.

За даними Кримської правозахисної групи у школі № 20 м. Феодосія з українською мовою навчання немає жодного українського класу, про що повідомляли учні школи та їхні батьки. Хоча так зване «Міністерство освіти, науки і молоді Республіки Крим» на своєму сайті публікує інформацію про цю школу, у розділі «Про стан освіти на державних (кримськотатарська, українська) мовах і вивчення рідних мов у освітніх організаціях Республіки Крим», як школу, де викладання здійснюється українською мовою.

Це не єдиний випадок, коли інформація, опублікована на сайті так званого «Міністерства освіти, науки і молоді Республіки Крим», суперечить реальній ситуації з освітою на рідних мовах.

За інформацією Кримської правозахисної групи, в «Гімназії № 11 К. А. Треньова» міста Сімферополь єдиний український клас був ліквідований 2016 року. Зараз українську мову у цьому освітньому закладі вивчають факультативно. Проте ця гімназія дотепер зазначена у переліку 5 шкіл Криму, де у 2018/2019 навчальному році відкриті класи з українською мовою навчання. У Зуйській середній школі № 2 Білогірського району діти навчаються російською мовою, хоча заклад значиться з кримськотатарською мовою навчання.

Таким чином, з викладеного вбачається, що Російська Федерація, як держава-окупант, використовує освіту на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя як засіб асиміляції населення, створюючи умови, за яких навчання у закладах освіти здійснюється переважно російською мовою. Де-факто окупаційні органи влади в Автономній Республіці Крим також поширюють недостовірну інформацію про ситуацію у сфері освіти на рідних мовах.

“Зазначена практика має наслідком, у тому числі, розрив зв’язків між громадянами України, що навчалися в «закладах середньої освіти» на тимчасово окупованій території України та іншими територіями, оскільки такі громадяни, без знання української мови, змушені будуть здобувати вищу освіту у Російській Федерації, або докладати значні зусилля – фінансові, часові, моральні – для самостійного вивчення української мови і долати бар’єри для доступу до української освіти. Саме тому ми підтримуємо ініціативу Президента України щодо запровадження підготовчих курсів при українських університетах для дітей та молоді з окупованих територій, які такий розрив можуть зменшити , а в процесі навчання –  загоїти зовсім” – коментує заступниця Постійного Представника Президента України в АР Крим Таміла Ташева.