Зустріч з Верховним Комісаром ОБСЄ у справах національних меншин

12 вересня 2018 р. в рамках чотириденного перебування у Херсонській області з робочим візитом делегація Офісу Верховного Комісара ОБСЄ у справах національних меншин відвідала Представництво Президента України в АРК.

Під час зустрічі Постійний Представник Президента України Борис Бабін, Верховний Комісар Ламберто Заньєр та члени делегації ОБСЄ обговорили аспекти захисту та забезпечення в Криму прав етнічних українців, кримських татар, як корінного народу, та національних меншин в контексті тимчасової окупації півострову, обговорили її вплив на міжетнічні відносини у наближених до Криму місцевостях підконтрольної території України.
В першу чергу обговорювалась ситуація щодо тотального порушення прав громадян України на освіту на окупованій території, зокрема через унеможливлення та ускладнення отримання освіти рідною мовою та вивчення такої мови у підконтрольних окупантам закладах, вказувалося на відсутність в Криму, всупереч приписам Міжнародного суду ООН загальноосвітніх закладів з українською мовою навчання та на утиски освіти кримськотатарською мовою. Зазначалось, що така освітня політика окупаційного режиму серед іншого спрямована на всіляке перешкоджання жителям окупованої території продовжувати навчання у закладах вищої освіти підконтрольної території України. В контексті даного питання Борис Бабін ознайомив Верховного комісара з системою дистанційного та екстернатного навчання, організованого для кримчан у Херсонській області, яке дає можливість кримчанам повноцінно продовжувати навчання у закладах вищої освіти України за спрощеною процедурою в рамках програми «Крим – Україна».

Сторони обговорили практику дискримінації та прямого порушення прав представників кримськотатарського народу з боку каральних структур держави-агресора та згадали використання окупаційною владою національних меншин Криму, як колективних заручників під час політичного шантажу етнічно споріднених держав ЄС.
Під час зустрічі обговорювалося питання шляхів підвищення ефективності отримання громадянами України, що проживають на окупованій території паспортних документів на підконтрольній території. Відзначалось, що встановлення таких центрів в населених пунктах, наближених до адміністративної межі та у Херсоні надає змогу безперешкодно отримувати такі послуги, при цьому уникаючи черг та мінімізуючи корупційні та безпекові ризики.

Обговорювалися питання захисту прав внутрішньо переміщених осіб органами державної влади, інтенсифікація роботи СММ ОБСЄ у районах, наближених до тимчасово окупованого Криму. Обговорювалися наступні спільні кроки Представництва та ОБСЄ з реалізації пропозицій, озвучених на експертній нараді, яка була проведена разом з Бюро демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ у Херсоні 14 червня 2018 р.
На завершення Борис Бабін подякував Ламберто Заньєру за увагу до діяльності Представництва та зазначив, що співпраця та партнерство з міжнародними організаціями є необхідними складовими об’єктивної оцінки ситуації, що склалась на окупованій території для подальшого прийняття відповідних рішень міжнародною спільнотою.