Заява Предаставництва щодо позбавлення ліцензій у незалежних адвокатів Криму

Представництво засуджує чергову спробу рф незаконно припинити професійну діяльність незалежних адвокатів у тимчасово окупованому Криму для недопущення їхньої участі у захисті протиправно переслідуваних громадян України.

За повідомленням Кримської солідарності, адвокатська палата Чеченської Республіки позбавила адвокатів Лілю Гемеджі, Рустема Кямілєва та Назіма Шейхмамбетова права на адвокатську діяльність. Тепер юристи не можуть брати участь у кримінальних справах, захищати своїх клієнтів, представляти їх під час досудового слідства та в судах. Крім того, вони не мають права складати іспит на повторне отримання статусу адвоката впродовж цілого року.

Як розповів Назім Шейхмамбетов, це рішення ухвалили на підставі подання Управління міністерства юстиції в Чеченській Республіці на адресу адвокатської палати, в складі якої працювали адвокати.

Їхній професійний статус припинили на вимогу державного органу, а не на скаргу клієнта, як це зазвичай буває в юридичній практиці. Рішення ухвалювалося без фактичного повідомлення сторін про засідання. До прикладу, Лілі Гемеджі повідомили про розгляд за добу до засідання кваліфікаційної комісії. Адвокати вже готують скарги на протиправне позбавлення їх адвокатського статусу та права займатись професійною діяльністю щонайменше на найближчий рік.

За словами Шейхмамбетова, за всі роки окупації Криму це перший випадок, коли трьох адвокатів водночас і миттєво позбавили професійного статусу. Це є ознакою політичного переслідування з боку рф та перешкоджання професійній діяльності захисників.

Тиск та переслідування незалежних адвокатів, які захищають громадян України – бранців Кремля – з боку окупаційних адміністрацій Криму тривають уже не перший рік, однак значно посилилися з початком повномасштабного вторгнення рф. Затримання та незаконні арешти адвокатів Еміля Курбедінова, Едема Семедляєва, Айдера Азаматова, Еміне Авамілєвої, Назіма Шейхмамбетова. Напади на адвокатський офіс Еміля Курбедінова, попередження Лілі Гемеджі про неприпустимість нібито неузгоджених акцій, регулярні перешкоджання доступу до клієнтів, дискредитаційні кампанії проти незалежних адвокатів в окупаційних медіа та інші форми тиску.

Вимагаємо від рф негайно зупинити хвилю репресій проти незалежних адвокатів та будь-які форми перешкоджання їхній професійній діяльності.
Закликаємо міжнародне товариство й адвокатську спільноту відреагувати та засудити системні переслідування незалежних адвокатів, порушення стандартів і гарантій адвокатської діяльності в окупованому Криму.

Просимо журналістів максимально широко висвітлювати ситуації тиску та перешкоджання роботі незалежних адвокатів у тимчасово окупованому Криму. Саме захисники — один із небагатьох останніх каналів зв’язку та захисту політв’язнів, яких рф незаконно утримує в окупації.

Єдиний шлях припинити беззаконня — це деокупація Криму, до того ж часу ми маємо докласти максимальних зусиль для боротьби за права усіх наших громадян!