Засідання робочої групи Представництва у Чаплинці

20 грудня 2017 р. у с. Чаплинка під головуванням Постійного Представника, за участі його Першого заступника та голови служби Представництва по роботі з громадянами, які переселилися з тимчасово окупованої території, відбулося чергове засідання робочої групи з вирішення актуальних питань ТОТ. У засіданні взяли участь голова Чаплинської райдержадміністрації, голови та посадові особи об’єднаних територіальних громад Чаплинського району, представники місцевих органів виконавчої влади, представники громадських об’єднань, що працюють з мешканцями ТОТ.

Учасники засідання обговорили аспекти оптимізації надання адміністративних послуг у сфері паспортизації громадян України, що мешкають в Криму. Представники громадських організацій у котрий раз вказали на факти корупцйних ризиків та обмеженої можливості реєстрації у електронних чергах в підрозділи Державної міграційної служби в Херсонській області. Постійний Представник відзначив, що основним засобом оптимізації ситуації має бути утворення центрів надання адміністративних послуг на балансі територіальних громад регіону. Голова райдержадміністрації та представники об’єднаних територіальних громад вказали про намір утворення в 2018 р таких центрів, з функціями отримання документів для біометричних паспортів та ID карток, у селищах Чаплинка та Асканія Нова. Це дозволить як мінімум втричі збільшити у Чаплинському районі з весни 2018 р. спроможність надання послуг у сфері паспортизації, зокрема для кримчан. Громадські обєднання закликалися Представником та іншими членами робочої групи повідомляти про усі факти корупції, пов’язаної із паспортизацією кримчан, представників Головного управління СБУ в АРК та м. Севастополі.

Під час засідання обговорювалися питання допомоги внутрішньо переміщеним особам з ТОТ. Констатувалася відносно невелика кількість ВПО у Чаплинському районі, порівняно із значною кількістю осіб, які прибувають з ТОТ України в Криму для вирішення гуманітарних питань та реалізації власних прав. Представники громадських організацій вказали на нагальну потребу законодавчо врегулювання статусу громадян, які проживають на ТОТ, зокрема у сферах надання вторинної правової допомоги, адміністративних послуг тощо. Представник Чаплинського бюро правової допомоги констатував відсутність у районі адвокатів, наявність у районному суді лише одного діючого судді, роботу в районі тільки двох нотаріусів. Така кадрова ситуація негативно впливає на стан надання правової допомоги кримчанам, зокрема у справах щодо встановлення фактів народження та смерті на ТОТ. Постійний Представник закликав районну владу максимально сприяти профорієнтаційній та кадровій роботі серед місцевого населення з метою збільшення кількості юристів, спроможних зайняти відповідні посади, перспективні в умовах масової потреби на правові послуги з боку кримчан.

На засіданні було піднято питання легалізації транспортних послуг, які надаються мешканцям ТОТ для перевезення з КПВВ «Каланчак» на материкову Україну. Постійний Представник та його Перший заступник проінформували зібрання про зусилля Представництва з започаткування постійного пасажирського сполучення далекого прямування за маршрутом «Вадим-Херсон-Київ». Постійний Представник вказав на те, що незрозумілою є ситуація, коли ПАТ «Укрзалізниця» має логістичні та матеріальні можливості організовувати десяток щоденних поїздів з України до столиці держави-агресора, але водночас не може організувати для кримчан мінімальне зручне пасажирське сполучення з Перекопу.
Перший заступник констатував тривале ухилення Херсонської обласної та Каланчацької районної державних адміністрацій від проголошення конкурсу на автомобільні пасажирські маршрути «КПВВ Каланчак-Херсон» та «КПВВ Каланчак-Каланчак» із заїздом в с. Каланчак або с. Чаплинку. Чаплинській райдержадміністрації було рекомендовано вийти на облдержадміністрацію із ініціативою проведення конкурсу міжрайонного автомобільного маршруту «КПВВ Каланчак-Чаплинка», посилювати роботу із легалізації пасажирських перевезень таксі з с. Чаплинка до КПВВ.

Учасники засідання обговорили підготовку до зимового періоду функціонування КПВВ. Було наголошено на потребі встановлення наметів обігріву біля КПВВ, а громадські структури, які мають вагончики на КПВВ, закликалися до залучення до обігріву громадян, що перебуватимуть у вразливому становищі під час непогоди (діти, літні люди). Констатувалося, що, за умов відсутності централізованого бюджетного фінансування облаштування КПВВ у 2018 р., Представництво буде вживати заходів з їх мінімального облаштування за рахунок поточних коштів відповідальних структур, насамперед Укравтодору, та залученої технічної допомоги.

На засіданні було піднято питання можливого розташування на території Чаплинського району підрозділів Головного управління Національної поліції в АРК та м. Севастополі, яке, завдяки зусиллям Представництва, у 2018 р. передислокується у Херсонську область.
Перший заступник доповів присутнім про утворення, завдяки заходам Представництва, правомірного механізму переміщення через КПВВ померлих осіб для поховання з Криму на материкову Україну. Було вказано, що таке переміщення громадянам бажано робити зранку робочих днів, із завчасним повідомленням на телефони КПВВ. Згідно законодавства про похоронну справу, труна чи урна з прахом разом з особами, що здійнюють перевезення, представниками прикордонної та митної служби має супроводжуватися з КПВВ до найближчого та узгодженого в телефонному режимі місця проведення судово-медичної експертизи (медичні заклади с. Каланчак, с. Чаплинка, м. Генічеськ та ін.), де, на жаль, має проходити розкриття труни/урни. Представництво закликає усіх осіб, які зтикаються з корупційними ризиками з боку митної служби під час переміщення урн та трун з тілами через КПВВ, негайно повідомляти про це представників Головного управління СБУ в АРК та м. Севастополі та Представництво.

Учасники засідання обговорили питання інформаційної безпеки у Чаплинському районі у вимірі неправомірного телерадіомовлення з ТОТ, що містить пропаганду та виправдання геноциду українського та кримськотатарського народів та російської агресії проти України, розпалювання ворожнечі, російського мілітарізму та шовінізму, поширює завідомо неправдиву інформацію. За умов відсутності відомостей про здійснення з боку Державного комітету телебачення та радіомовлення моніторингу такого контенту у наближених до ТОТ місцевостях Херсонщини, Постійний Представник закликав голів територіальних громад Чаплинського району офіційно повідомляти Представництво про таке незаконне мовлення, його формат та зміст. Обговорювалося посилення спроможності мовлення телевежі у с. Чаплинка, що планується у 2018 р.

Також на засіданні робочої групи обговорювалися питання екологічної безпеки, пов’язаної з загрозами, які поширюються з ТОТ України в Криму. Голова райдержадмінстрації та представники територіальних громад вказали на факти масового забруднення повітря та водойм Сивашу через функціонування підконтрольних окупаційній владі підприємств хімічної індустрії м. Армянську та м. Яни Капу (Красноперекопську). Учасниками засідання констатувалося, що, в рамках розслідування відповідного кримінального провадження з боку Прокуратури АРК, протягом тривалого періоду здійснюється насамперед листування цього органу із місцевою владою. Перший заступник Постійного Представника відзначив, що вказане провадження перебуватиме під особливим контролем Представництва. Негайно після наради та обговорення низки питань сталого розвитку району з головою райдержадміністрації Постіний Представник та його перший заступник прибули до лінії розмежування у місцевість, де здійснюється відповідне забруднення навколишнього середовища, та особисто переконалися у його наявності та безперервності.