Європарламент вимагає від Москви негайно звільнити Романа Сущенка

Європарламент вимагає від російського режиму припинення репресій проти представників кримськотатарського народу та українців у Криму і закликає до негайного звільнення усіх протиправно ув’язнених Кремлем українських політичних заручників. На цьому наголошується в ухваленій у четвер резолюції Європарламенту щодо справ кримськотатарських лідерів Ахтема Чийгоза, Ільмі Умерова та журналіста Миколи Семени.
 У резолюції Європарламент засуджує вироки Умерову, Чийгозу та Семені, вимагає їх перегляду, негайного звільнення цих осіб та зняття з них усіх обвинувачень.

Окрім цього, суворо засуджуються вироки, ухвалені проти інших лідерів і активістів кримськотатарської спільноти, а також інших українських громадян, які протиправно ув’язнені у Криму та на російській території, зокрема й щодо Романа Сущенка, та міститься вимога їхнього негайного звільнення.

ЄП засуджує дискримінаційну політику, яку веде так звана “влада” у Криму, особливо щодо корінного кримськотатарського населення та всіх, хто виступає проти російської анексії, порушення їхніх майнових прав, залякування у їхньому політичному, соціальному та економічному житті.

Відзначається, що ще одним порушенням прав кримських татар є заборона Меджлісу та визнання його екстремістською організацією. Наголошується на систематичному порушенні з боку Російської Федерації прав людини на території Кримського півострова.

Європарламентарії також засудили практику етапування ув’язнених у віддалені регіони Росії, що значно ускладнює можливість спілкування з родинами та друзями та зменшує можливості для правозахисних організацій моніторити ситуацію.

ЄП закликає Європейську службу зовнішньої діяльності та Представництво ЄС у Росії ретельно відслідковувати повідомлення про застосування примусового психіатричного лікування відносно зазначених ув’язнених та висловлює сподівання, що інституції ЄС та посольства країн-членів матимуть доступ до ув’язнених.

Міститься заклик до Європейського суду з прав людини розглядати позови із Криму як питання найвищої пріоритетності, адже російська судова система неспроможна ухвалювати справедливі правові рішення у цих справах. Депутати також засудили переслідування з боку російських властей незалежні ЗМІ національних меншин.

ЄП закликає міжнародні організації у сфері прав людини, включаючи органи ООН, ОБСЄ та Ради Європи, забезпечити доступ на територію Кримського півострова з метою моніторингу ситуації та запровадження незалежного спостережного механізму.

У резолюції вітається ініціатива України щодо залучення до вирішення ситуації із правами людини у Криму на рівні Ради з прав людини Генеральної асамблеї ООН; міститься заклик до Європейської служби зовнішньої діяльності та спеціального представника ЄС з прав людини приділити увагу ситуації у цій сфері на Кримському півострові та інформувати Європарламент.

У ЄП наголошують, що проти осіб, причетних до грубого порушення  прав людини, включаючи посадовців, які висунули обвинувачення Чийгозу, Умерову та Семені, мають бути застосовані обмежувальні заходи, зокрема у контексті блокування активів у банках ЄС та візової заборони.

У резолюції вкотре висловлюється підтримка запроваджених з боку ЄС санкцій проти економіки Криму, включаючи заборону імпорту з півострова та експорт на його територію деяких видів товарів, технологій та послуг, заборону інвестицій.

ЄП нагадує, що Росія, яка де-факто виступає на території Криму окупаційною владою, несе повну відповідальність за захист кримських громадян від упередженого судочинства.

У резолюції висловлюється підтримка суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України у межах міжнародно визнаних кордонів та засуджується нелегальна анексія Російською Федерацією АР Крим та Севастополя. Європарламент підтримує політику ЄС та країн-членів щодо невизнання нелегальної анексії Кримського півострова та запровадження обмежувальних заходів у зв’язку з цим.

У документі також висловлюється занепокоєння щодо тривалої масштабної мілітаризації Кримського півострова Росією, що загрожує регіональній та загальноєвропейській безпеці.