Українськими компаніями виграно арбітраж у Гаазі щодо майна в Криму

За офіційним прес-релізом Постійного третейського суду (Permanent Court of Arbitration) від 9 травня 2018 р. низка українських компаній виграла арбітраж проти Росії, утворений при цьому третейському суді в Гаазі з питань захисту інвестицій (майна), яке було втрачено через окупацію та спробу анексії Криму (справа № 2015-36). Арбітраж було порушено вісімнадцятьма компаніями та фізичною особою проти держави-агресора 19 червня 2015 р. на підставі російсько-української угоди про заохочення та взаємний захист інвестицій 1998 р. та відповідно до арбітражного регламенту 1976 р. Комісії ООН з права міжнародної торгівлі (ЮНСІТРАЛ). 

До позивачів у цій справі належать ТОВ «Дайріс», ТОВ «Дан-Панорама», ТОВ «Ділайн Ltd», ТОВ «Еверест-Естейт», ТОВ «ІММЕ», ТОВ «Крим Девелопмент», ТОВ «Ніва-Тур», ТОВ «Пріватланд», ТОВ «Пріватофіс», ТОВ «Санаторій Енергетик», ТОВ «Телерадіокомпанія «Жиса», ТОВ «КУА Фінансовий вектор», ТОВ «КУА Фінансовий капітал» ПП «Едельвейс-2000», ПП «Планета», ЗАТ «Аеробуд», ЗАТ «Фортуна», ЗАТ «Убк-Інвест» та пан Олександр Дубілет. 

Позивачі відзначали, що через вжиті Росією у Криму заходи вони були позбавлені права надавати інвестиції у наявні в Криму об’єкти нерухомості, а пізніше ці об’єкти були експропрійовані у правомірних власників.

2 травня 2018 р. склад арбітражу схвалив одноголосне рішення (Award on the Merits) щодо питань відповідальності та збитків, за попередньою інформацією така сума перевищує 140 млн. доларів США. РФ починаючи з вересня 2015 р. ухилялася від участі у цьому арбітражі та заявила про невизнання його юрисдикції; така позиція держави-агресора не вплине на порядок виконання рішення арбітражу після набуття ним чинності. 

Детальна інформація про справу № 2015-36 наявна на сайті Постійного третейського суду за посиланням https://pca-cpa.org/en/cases/133/