Спостереження та рекомендації Спеціального доповідача ООН щодо протидії катуванням в Криму

За підсумками офіційного візиту в Україну Спеціального доповідача ООН з питань катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження чи покарання, пана Нільса Мельцера (28 травня – 8 червня 2018 р.) ним, 11 червня було оприлюднено відповідні попередні спостереження і рекомендації, зокрема щодо катування та жорстокого поводження в Криму. Готуючись до візиту до України, Спеціальний доповідач запитував у влади України доступ до АРК у відповідності до резолюцій Генеральної Асамблеї ООН 68/262, 71/205 та 72/190 та отримав відповідний дозвіл. Але спроба узгодити візит делегації Спеціального доповідача до Криму з де-факто владою РФ призвело до вимоги держави-агресора здійснити такий візит до Криму як до території РФ, з очевидним розумінням цією владою неможливості такого кроку з боку чиновника ООН. Тому через позицію РФ Спеціальний доповідач не мав доступу до Криму в рамках його візиту до України.

Спеціальний доповідач зустрівся з людьми, які виїхали з АРК після того, як вони ймовірно були піддані жорстоким актам катувань та жорстокого поводження з боку російських правоохоронних органів. Згідно з отриманою Спеціальним доповідачем інформацією, кримські татари піддавалися особливому переслідуванню, особливо ті, хто бойкотував “референдум” у березні 2014 року, такі дії виправдовувалися “боротьбою з тероризмом”. Спеціальний доповідач був серйозно занепокоєний отриманою інформацією, згідно з якою повідомляється, що велика кількість ув’язнених та досудових затриманих передається до Російської Федерації, що є явним порушенням міжнародного гуманітарного права.

Не маючи доступу до Криму в контексті свого офіційного візиту до України, Спеціальний доповідач не зміг повною мірою задокументувати твердження про катування та жорстоке поводження безпосередньо в Криму. Спеціальний доповідач закликав державу-агресора вжити всіх заходів, щоб забезпечити захист прав всіх жителів Криму відповідно до своїх міжнародних правових зобов’язань, особливо, запобігати будь-яким дискримінаційним заходам та практикам, свавільному затриманню, катуванню, жорстокому, нелюдському, або такому, що принижує гідність, видів поводження чи покарання.

Спеціальний доповідач також настійно закликав РФ забезпечити незалежним, безстороннім, міжнародним правозахисним місіям швидкий та безперешкодний доступ до Криму. Відповідно до статті 3 спільної для Женевських конвенцій, Спеціальний доповідач також настійно рекомендував, щоб без упереджень щодо правового статусу, всі сторони конфлікту в Україні, намагалися застосовувати, в тому числі й шляхом спеціальних угод, інші положення Женевських конвенцій, включаючи і зобов’язання дозволити Міжнародному Комітету Червоного Хреста відвідувати всіх осіб, позбавлених волі, що як загальновідомо послідовно не робить держава-агресор у тимчасово окупованому Криму.