Російська Федерація продовжує здійснювати злочини на території тимчасово окупованого Кримського півострову. Знищення культурної спадщини та ідентичності місцевих громад, зміна статусу майна України, його експропріація або знищення можуть бути кваліфіковані як військові злочини.

З відкритих джерел Представництву стало відомо про незаконне привласнення пам’ятки архітектури місцевого значення «Вілла «Мрія» на тимчасово окупованій території АР Крим https://cutt.ly/5jdkAzR .

Окрім цього, на офіційному веб-сайті єдиної інформаційної системи у сфері закупівель Російської Федерації було виявлено закупівлю № 0175200000418000670 на виконання незаконних реставраційних та протиаварійних робіт пам’ятки архітектури «Вілла «Ксенія», що може спричинити її пошкодження та знищення https://cutt.ly/8jcgjfR .

Представництвом Президента України в АР Крим на постійній основі здійснюється моніторинг стану збереження об’єктів культурної спадщини України на тимчасово окупованій території АР Крим та міста Севастополь.

Також Представництво постійно звертає увагу міжнародного співтовариства на триваюче незаконне використання Російською Федерацією українського пам’ятко-охоронного об’єкту – Стародавнього міста Херсонес-Таврійський та його хори, які є історико-археологічним надбанням як України, так і всього світу (включений до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО). На цей момент загострюється питання незаконного використання території Херсонесу-Таврійського окупаційною адміністрацією РФ. Наприклад, здійснюються незаконні археологічні розкопки російськими громадянами та незаконні дії окупаційної адміністрації спрямовані на “благоустрій” території Херсонесу, що порушує автентичність об’єкту світової культурної спадщини.

Зазначена інформація була проаналізована Представництвом та надіслана в Прокуратура Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. За результатами розгляду, вищезазначені факти були долучені до відповідних кримінальних проваджень за фактами вчинення воєнних злочинів щодо об’єктів культурної спадщини, а саме незаконного проведенням археологічних робіт, руйнування чи псування пам’яток історії та культури тощо.

Довідково:
«Вілла «Мрія»: (В. А. Чуйкевич); 1913 рік; місцезнаходження: Україна, Автономна Республіка Крим, м. Ялта (Сімеїзька селищна рада), вул. Советська, 64, літера А; відповідно до наказу Міністерства культури України від 22.11.2012 № 1364 включена до

Державного реєстру нерухомих пам’яток України; охоронний номер: 4817-АР.
«Вілла «Ксенія»: 1906 рік; місцезнаходження: Україна, Автономна Республіка Крим, м. Ялта (Сімеїзька селищна рада) вул. Советська, 64, літери Б, В, Г, Д; відповідно до наказу Міністерства культури України від 22.11.2012 № 1364 включена до Державного реєстру нерухомих пам’яток України; охоронний номер: № 4818-АР.