Рік на посаді. Підсумки роботи Представництва Президента України в АР Крим

Рік тому 25 червня 2019 Указом Президента України №454/2019 Антон Кориневич був призначений Постійним Представником Президента України в Автономній Республіці Крим.

За цей рік для виконання завдань, поставлених Президентом України Володимиром Зеленським перед Представництвом, зроблено чимало: від внесення зміни до Указу про Представництво та посилення професійної команди, створення офісу в Києві та розвитку офісу в Херсоні, що сприяє міжвідомчої координації з кримської тематики та забезпеченню індивідуальної допомоги кожному жителю тимчасово окупованого півострова, який може звернутися за консультацією до співробітників Представництва. 

І це не просто слова. У Представництва розроблена власна стратегія, активізувалася робота на національному та міжнародному рівнях, налагоджено координацію з Міністерством закордонних справ України та дипломатичними представництвами за кордоном. Налагоджена робота з Верховною Радою України, зокрема Комітетом з прав людини і деокупації. Спільно, в партнерстві з Представництвом і правозахисними організаціями проведено перше за 6 років виїзне засідання Комітету з питань прав людини та деокупації безпосередньо на КПВВ “Чонгар”. 

Важливим напрямком роботи Представництва є участь та адміністрування роботи групи з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Комісії з питань правової реформи при Президентові України. На Представництво і на робочу групу покладено завдання розробити національну концепцію (модель) перехідного правосуддя для України. І вже зараз концепція розроблена і передається в Офіс Президента України.

Цю важливу концепцію не можливо втілити у життя, зокрема й без ефективної роботи кримських органів правопорядку з фіксації та реагування на кожен випадок порушень прав людини та норм міжнародного гуманітарного права на Кримському півострові. Ми вдячні за конструктивну співпрацю з Представництвом та роботу ГУНП Нацполіції в АРК і м. Севастополі, ГУ СБУ в АРК, а також прокуратурі АР Крим щодо документування воєнних злочинів та захисту прав наших громадян.

Спільно з Міністерством культури в лютому 2020 року  Представництвом в Києві був проведений масштабний форум Age of Crimea, який вперше пройшов за участю Президента України Володимира Зеленського і за результатами якого було підписано Указ про відзначення 26 лютого – Днем спротиву окупації АР Крим та міста Севастополя. 

Окремим напрямом роботи є захист прав кримськотатарського народу. Представництво знаходиться на постійному контакті Меджлісом кримськотатарського народу, адвокатами політв’язнів та їх родинами, інформує про переслідування за національною та релігійною ознакою світову спільноту. А до 18 травня 2020 року – День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу – провели ряд заходів, зокрема, за участю Президента, взяли участь в підготовці відеоуроку по депортації кримських татар в рамках «Всеукраїнської школи онлайн».

Послідовна політика Президента України щодо повернення Криму відображена в щоденній роботі команди Постійного Представника Антона Кориневича. Головування в делегації України на консультаціях Україна – ЄС з питань правових наслідків окупації Криму в грудні 2019 року, участь в засіданні Ради Безпеки ООН по «Формулі Аррі» щодо ситуації з правами людини в тимчасово окупованих АР Крим та м. Севастополі в березні 2020 р., здійснення робочих візитів до Нідерландів, Грузії, Німеччини, США, Швейцарії та Естонії. Зокрема в Нідерландах команда Представництва взяла участь в заході щодо наслідків примусового російського громадянства в окупованому Криму, а у США мали виступ на слуханнях Гельсінської комісії Конгресу США – це тільки маленька частина захисту національних інтересів України на міжнародному рівні.

Важливою залишається і щоденна робота зі зверненнями громадян. Тільки з початку оголошення карантину і обмеження роботи КПВВ з Кримом Представництво отримало понад 2000 звернень. Для порівняння, в травні 2020 року таких звернень було 782, а в аналогічний період 2019 року – 80. Супровід громадян під час карантину щодо перетину адмінмежі при наявності підстав гуманітарного характеру стало важливою складовою роботи Представництва, що дозволяє зберігати зв’язок з жителями тимчасово окупованого Криму під час пандемії. Спільно з Мінреінтеграціі, Мін’юстом, народними депутатами України та неурядовими правозахисними організаціями триває робота над змінами врегулювання запровадження адміністративної процедури підтвердження актів народження і смерті, які сталися на окупованих територіях.

Зроблено чимало, але попереду багато планів: посилення роботи по санкційній політиці проти Російської Федерації, формування спільно з Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій та іншими органами влади єдиної державної позиції щодо кримських питань та повернення Криму, інформування про ситуацію з правами людини в Криму широкого кола громадськості, як всередині країни, так і за її межами, забезпечення доступу наших громадян з Криму до важливих адміністративних, медичних, нотаріальних та інших послуг. 

Авжеж, ми розуміємо, що не завжди все вдається зробити ідеально, і так швидко, як хотілось. Без підтримки українських громадян, вашої конструктивної критики і пропозицій, звернень і зворотного зв’язку ми б не зробили і половини. Віримо, що разом можемо досягти важливої ​​мети – повернення українського прапору над Кримом.

Крим – це Україна!