Питання набуття статусу внутрішньо переміщеної особи

Новини

Внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, та яка змушена покинути своє місце проживання в наслідок тимчасової окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополь.

Факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (ВПО), що діє безстроково, крім випадків передбачених нормами Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” (далі – Закон).

Для отримання довідки ВПО особа має особисто звернутись з заявою про взяття на облік до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення на материковій частині України, а малолітня дитина, недієздатна особа або особа, дієздатність якої обмежена – через законного представника.

Від імені малолітньої дитини, яка прибула без супроводження законних представників, заяву може подати її родич (баба, дід, прабаба, прадід, повнолітні брат або сестра, тітка, дядько), або вітчим, мачуха, з якими проживає (перебуває) дитина. У разі відсутності родичів, заяву подає представник органу опіки та піклування за місцем перебування такої дитини.

Від імені дитини, влаштованої до дитячого закладу, закладу охорони здоров’я або закладу соціального захисту дітей на повне державне забезпечення, заяву подає керівник відповідного закладу.

Із заявою обов’язково подається документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, або свідоцтво про народження дитини.

У разі подання заяви законним представником або родичами особи, чи представником відповідної установи, додатково додаються наступні документи.

Відповідно до Закону у разі відсутності у документі особи відмітки про реєстрацію місця проживання на території Автономної Республіки Крим чи міста Севастополь, заявник повинен надати докази, що підтверджують факт проживання в Криму на день виникнення тимчасової окупації.

Такими доказами вважаються:

  • військовий квиток з відомостями про проходження військової служби;
  • трудова книжка із записами про здійснення трудової діяльності;
  • документ, що підтверджує право власності на рухоме або нерухоме майно;
  • свідоцтво про базову загальну середню освіту;
  • атестат про повну загальну середню освіту;
  • документи про професійно-технічну освіту;
  • документ про вищу освіту (науковий ступінь);
  • довідка з місця навчання;
  • медичні документи, фотографії, відеозаписи тощо.

У такому випадку орган з питань соціального захисту населення зобов’язаний розглянути заяву протягом 15 робочих днів та прийняти рішення про видачу заявнику довідки або про відмову в її видачі з обов’язковим зазначенням підстави відмови.

Громадяни України, які звернулись з заявою про взяття на облік ВПО і не отримали довідку ВПО, та вважають, що їхні права порушено, мають право на безоплатну вторинну правовому допомогу у складанні документів процесуального характеру або послугу здійснення представництва інтересів осіб у вирішенні питань, пов’язаних з отриманням цієї довідки.

Більш детальну інформацію громадяни можуть отримати, звернувшись до Міністерства соціальної політики України.

За допомогою і консультаціями громадяни завжди можуть звертатись до Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим.

При використанні матеріалів сайту активне посилання на джерело обов’язкове