Прес-конференція «Зниклі безвісти під час війни. Як Україні їх відшукати»

31 серпня 2018 р. керівник служби міжнародних зв’язків Представництва Євген Самуха та головний консультант служби Валерія Пахомова взяли участь у організованій Міжнародним Комітетом Червоного Хреста прес-конференції «Зниклі безвісти під час війни. Як Україні їх відшукати». З нагоди Міжнародного дня зниклих безвісти МКЧХ відкрив інсталяцію «Застиглі в очікуванні» на Південному вокзалі в Києві. Інсталяція показує безкінечне очікування та невідомість, у якій живуть понад 1500 сімей, чиї близькі зникли безвісти через збройні конфлікти в Україні.
«Застиглі в очікуванні» – це десять фігур чоловіків та жінок, літніх і молодих, які символічно чекають на вокзалі своїх зниклих родичів, тримаючи в руках таблички з цитатами членів сімей зниклих безвісти. Інсталяція покликана допомогти перехожим і відвідувачам зрозуміти страждання тих, хто ніколи не перестає чекати своїх близьких. У заході взяли участь Перший заступник Голови Верховної Ради України, представник гуманітарної підгрупи Тристоронньої контактної групи Ірина Геращенко, Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе, Заступник міністра ТОТ та ВПО Георгій Тука, заступник Міністра молоді та спорту з питань Європейської інтеграції Микола Мовчан, представники Міністерства соціальної політики України, Генерального штабу ЗСУ, СБУ, іноземних посольств, волонтери та активісти.
На прес-конференції було продемонстровано фільм про зниклих безвісти та шістьох таких сімей, вказано на важливість проведення пошукових робіт та врегулювання статусу осіб, що зникли безвісти. Представник гуманітарної підгрупи народний депутат Ірина Геращенко зауважила, що українська сторона у підгрупі наполягає на створенні тристороннього формату пошуку зниклих безвісти за участі представників Міжнародного Комітету Червоного Хреста. Проте представники РФ відмовляються делегувати туди своїх експертів. Іншим проблемним питанням, за словами політика, залишається вкрай обмежений доступ представників МКЧХ до тимчасово окупованих територій України на Донбасі.
Під час прес-конференції Ірина Геращенко відзначила важливість Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти» від 12 липня 2018 р., який напрацьовувався з 2016 року за участі представників Уряду, міжнародних експертів, зокрема, МКЧХ та представників громадських організацій. За словами Ірини Геращенко, відтепер в рамках Закону визначено правовий статус осіб, зниклих безвісти, створені умови для правового регулювання відносин, пов’язаних із встановленням статусу, їх обліком, розшуком і соціальним захистом таких осіб та членів їхніх родин. Перший віце-спікер зауважила, що Законом передбачено створення консультативно-дорадчого органу при Кабінеті Міністрів України – Комісії з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, до якої будуть залучені представники органів державної влади України, представники гуманітарних та громадських організацій у сфері пошуку зниклих безвісти. Політик зазначила, що серед завдань Комісії передбачено ведення Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, який створюється задля централізації відомостей про таких осіб, а також обліку інформації, необхідної для їх ефективного розшуку.