Представництво Президента України в АР Крим повідомляє, що сьогодні 12 січня 2021 року в російському Південному окружному військовому суді Ростова-на-Дону у політично мотивований справі винесено вирок громадянам України кримськотатарським активістам Енверу та Різі Омеровим і Айдеру Джаппаровову.

Вирок містить довгі терміни ув’язнення за необґрунтованими звинуваченнями і має на меті залякування не тільки родичів і близьких політв’язнів, але і увесь кримськотатарський народ.

59-річному Енверу Омерову суд присудив 18 років з відбуванням у колонії суворого режиму. Його синові Різі Омерову – 13 років з відбуванням у колонії суворого режиму. Джаппарову Айдеру – 17 років з відбуванням у колонії суворого режиму.

“Сьогодні ми вчергове стали свідками злочину, який вчиняє Російська Федерація по відношенню до корінного кримськотатарського народу. Народу, який опинився в окупації на території Кримського півострова і зберігає в собі силу і мужність для спротиву. Знищення будь-яких спільнот, спроможних на прояв солідарності, самоорганізації та боротьби за право сповідувати власну релігію та жити на власній землі – от справжня мета судового процесу над політв’язнями батьком та сином Енвером та Різою Омеровими та батьком 8-ми дітей Айдером Джаппаровим. Для цього у окупаційної влади є низка інструментів: цензура, свавільні затримання та обшуки, політично вмотивовані переслідування, насильницькі зникнення, вбивства, залякування родичів та близьких, включно із дітьми. Під виглядом боротьби з тероризмом намагаються залякати та знищити цілий народ. Напередодні судового засідання окупаційна влада затримує близько 120 кримськотатарських активістів, родичів політв’язнів, які прямували на судове засідання з тимчасово окупованого Криму до російського Ростову-на-Дону. Але без їжі та води, на холоді їх незаконно утримували понад 9 годин і не надали можливість покинути межі Криму для відвідування судового засідання” – коментує ситуацію Заступниця Постійного Представника Президента України в АР Крим Таміла Ташева.

Представництво Президента України в АР Крим слідкує за кожним випадком порушення прав людини на території тимчасово окупованої Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, координуючи свою роботу з правоохоронними органами та інформуючи українське суспільство та міжнародних партнерів України про злочини, які вчиняє Російська Федерація. Сьогодні команда Представництва Президента в АР Крим висловлює слова підтримки родичам політв’язнів Енвера та Різи Омерових та Айдера Джаппарова та всьому мужньому кримськотатарському народу, і буде докладати зусилля задля звільнення українських громадян.

 

Нагадаємо, що 23 грудня 2020 року під час судового засідання в Південному окружному військовому суді державне обвинувачення попросило фігурантам Білогірської групи справи «Хізб ут-Тахрір» величезні терміни:

Енвер Омеров Вікторович (1961 р.н.) був затриманий 10 червня 2019 року по дорозі на судове засідання в Ростов-на-Дону. Одружений, батько двох дітей. Будучи активістом і громадським діячем, займався організацією масових свят для дітей в місті Білогірськ. Надавав допомогу тим співвітчизникам, яких раніше торкнулися репресії з боку влади і силових структур, займався волонтерською діяльністю, зокрема, надавав допомогу сім’ям політв’язнів, а також допомогу в організації продуктових передач самим політв’язням.

Риза Омеров Енверович (1988 р.н.) – син Енвера Омерова. Був затриманий після проведеного в будинку обшуку в один день з батьком, 10 червня 2019 року. Дружина Ризи Омерова була доставлена в лікарню з передчасними пологами, тому що у неї почали відходити води під час обшуку. Одружений, має чотирьох дітей.

Джаппаров Айдер Енверович (1980 р.н.) – житель селища Зуя Білогірського району. Затриманий 10 червня 2019 роки після обшуку в його домі. Одружений, батько 8 дітей. Навчався в Університеті Аль-Джінан в Лівані на факультеті арабської мови і літератури. Був муедзіном (релігійним діячем) в місцевій мечеті. Перед затриманням працював монтажником в сфері енергетики на різних малих і великих приватних об’єктах.