Нищення Ханського палацу як непоправна втрата світової культури

6 березня 2018 р. Міністр культури України Євген Ніщук під час прес-конференції обговорював питання руйнації і знищення пам’яток культурної спадщини з моменту незаконної анексії АРК. Зокрема, під виглядом реставрації ведуться масштабні незаконні роботи на пам’ятці національного значення «Ханський палац» (охоронний № 285), який відноситься до Історичного середовища столиці кримських ханів в місті Бахчисарай і внесений до Попереднього списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО у 2013 році. Міністр культури зазначив, що відомство неодноразово зверталось до міжнародних організацій, зокрема, до штаб-квартири ЮНЕСКО та ІСОМ щодо порушень РФ норм міжнародного права та українського законодавства на тимчасово окупованій території України в Криму.

«Ми маємо документальні підтвердження та фотофіксацію проведення масштабних незаконних робіт на цій пам’ятці. Те, що має зберегти автентичний вигляд, просто руйнується, ушкоджується та знищується унікальна черепиця та старовинні дубові балки з Великої Ханської мечеті (Біюк Хан Джамі), сам Ханський палац знаходиться під загрозою, що наносить непоправну шкоду історії та автентичній культурі не лише кримськотатарського народу, а й усього світу”, – говорить Євген Нищук.

“Наразі є багато доказів порушення не лише суверенних прав нашої держави, а й положень низки міжнародних актів щодо збереження культурної спадщини Криму, які ми надали безпосередньо до штаб-квартири ЮНЕСКО. Я особисто мав зустріч з Генеральним директором ЮНЕСКО, публічно заявляв про це під час доповіді перед міністрами багатьох країн у Давосі. Нас запевнили, що в найближчому і найкоротшому терміні буде відправлена моніторингова місія ЮНЕСКО для огляду стану цих об’єктів. Ми сподіваємося на міжнародні інституції та на наших європейських партнерів в частині дотримання міжнародних норм щодо захисту культурних цінностей, адже саме РФ як країна-окупант несе повну відповідальність за збереження об’єктів культурної спадщини та культурні цінності на окупованій ними території”.