Новий етап “реставраційних” робіт на території Ханського палацу — єдиної у світі пам’ятки кримськотатарської палацової архітектури у Бахчисараї

У 2017 році в результаті таких робіт замість автентичної черепиці Ханської мечеті покрівлю покрили сучасним матеріалом, що спотворило зовнішній вигляд всього пам’ятника. Дерев’яні балки замінили на металеву арматуру, яка дала надвелике навантаження на стіни будівлі і вони покрилися тріщинами.

Кримські органи влади вважають, що всі заходи виконані на високому рівні та якісно й продовжують фінансувати “реставрацію” нових об’єктів на території палацу. У цьому році черга прийшла до ханської бані та надгробної ротонди.

Міністерство культури України визнало 175 об’єктів культурної спадщини на півострові пам’ятками національного значення. До цих об’єктів потрапило і більшість будівель Ханського палацу.

З юридичної точки зору — це великий прорив, оскільки тепер чергова “заміна покрівлі” не просто про руйнування якоїсь “маловідомої” пам’ятки, а знищення частини національної культурної спадщини країни. З таким статусом відкривається набагато більше можливостей щодо захисту кримських пам’яток і на міжнародних майданчиках, і в міжнародних судах.
У міжнародній площині ключовою подією стала ратифікація Україною Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у разі збройного конфлікту. Експерти вважають Гаазький протокол одним із двох найбільш дієвих міжнародних інструментів у питаннях захисту культурної спадщини Криму.

“Пам’ятка національного значення “Ханський палац” є частиною об’єкта, внесеного до попереднього списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Ніяких звернень до України з боку Російської Федерації як держави-окупанта про отримання дозволу на проведення будь-яких робіт на пам’ятці не було. А поточна діяльність Росії на цьому об’єкті становить реальну загрозу знищення історичної і культурної цінності пам’ятника і має ознаки злочину. Зараз фактично йдеться про руйнування автентичних збережених елементів унікальної споруди”, — прокоментувала Перша заступниця Постійного Представника Президента України в АР Крим Дар’я Свиридова.

Вона також повідомила, що за фактом незаконного знищення, руйнування і псування Ханського палацу Головне управління Національної поліції України в АР Крим і м. Севастополь в 2018 році відкрило кримінальне провадження. Українські правоохоронці проводять системну роботу по встановленню доказів і осіб, які вчиняють незаконні роботи по руйнуванню Ханського палацу та інших пам’яток культурної спадщини на окупованій території.

“Особи, що мають стосунок до таких злочинів повинні розуміти, що їх протиправні дії фіксуються і рано чи пізно вони будуть притягнуті до відповідальності ”, – додала Дар’я Свиридова.

Зараз під загрозу “реставрації” потрапив не тільки Ханський палац, але і Воронцовський палац в Алупці, будинок Максиміліана Волошина в Коктебелі, особняк Дінцера в Сімферополі і Керченська фортеця.

Чому місцевих чиновників повністю влаштовують варварські реконструкції детальніше – в матеріалі ZMINA. Центр прав людини

https://zmina.info/…/molotkom-y-zubylom-po-kr%d1…/