У Представництві відбулися урочисті збори до Дня кримськотатарського прапора

З нагоди Дня кримськотатарського прапора, який щорічно відзначається в Україні 26 червня, у Представництві пройшли урочисті збори. У головній залі встановили два прапори – державний та кримськотатарський.


Постійна Представниця Таміла Ташева у своїй промові зазначила, що українці та кримські татари є спорідненими народами, так само як і схожими є наші прапори. Обидва народи йдуть пліч-о-пліч і виборюють свою свободу, не помітити цей символізм неможливо.

Команда Представництва вшанувала хвилиною мовчання полеглих українських захисників у війні, яку рф почала проти України. Проголошуючи слова “Слава Україні! Героям Слава”, кожен згадує імена героїв, які боролися та борються за наше право жити у демократичній та незалежній Україні.

Також у залі пролунали два гімни – державний гімн України та гімн кримськотатарського народу.

“Усі ми віримо та сподіваємося, що в цей день наступного року зможемо підняти обидва наші прапори над будівлею Представництва у Сімферополі”, – додала пані Таміла Ташева.


Представництво засуджує викрадення кримських татар Сусанни Ізмаїлової та Расіма Асанова

Представництво засуджує черговий злочин рф, скоєний на тимчасово непідконтрольних районах Херсонської області щодо незаконного проникнення в будинки та викрадення громадян України – кримських татар Сусанни Ізмаїлової та Расіма Асанова.

За повідомленням ГО “Кримськотатарський ресурсний центр”, вранці 22 червня, у селі Щасливцеве Генічеського району Херсонської області, окупанти скоїли три незаконні проникнення до будинків представників корінного кримськотатарського народу.

Сусанна Ізмаїлова є відомою культпрацівницею Генічеського району, хореографкою, викладачкою народних танців. Окупанти прийшли до батьків її покійного чоловіка з метою “обшуку”, а коли Сусанна почула про це та приїхала до свекрів, “обшукали” також її будинок. Окупанти вилучили всі ґаджети, а її забрали, за попередньою інформацією, до “підвалу” 17-го училища.

Крім того, того ж дня окупанти здійснили незаконний обшук у домі ще одного мешканця села Щасливцеве Расіма Асанова, якого забрали з місця роботи в пансіонаті «Азов» і, ймовірно, також відвезли до “підвалу” 17-го училища.

Представництво інформує українські правоохоронні органи про злочини, що чинить армія рф, зокрема, на території тимчасово непідконтрольних районів Херсонської області. До відповідальності має бути притягнено кожного винного у переслідуваннях цивільного населення України, у тому числі представників корінного кримськотатарського народу, які були змушені виїхати з тимчасово окупованого Криму після 2014 року задля збереження власних безпеки та життя.

Незаконні арешти, обшуки та переслідування представників кримськотатарського народу порушують норми міжнародного гуманітарного права та положення Конвенції про захист прав людини й основоположних свобод.

Репресії та порушення прав і свобод громадян України на окупованих і тимчасово непідконтрольних територіях повинні негайно припинитися, що неможливо без повернення контролю над окремими районами Херсонської області та деокупації Кримського півострову.

При Мінреінтеграції пройшла нарада щодо проблем доступу до освіти осіб, які проживають у зоні бойових дій чи під окупацією військ рф

При Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 червня відбулася нарада щодо проблем доступу до освіти осіб, які проживають або перемістилися з територій, розташованих у зоні бойових дій чи таких, що тимчасово окуповані/оточені армією рф.

За інформацією Міністерства освіти та науки України, найближчим часом буде розроблений і впроваджений порядок вступу для громадян України, що проживають у тимчасово окупованих територіях до закладів вищої освіти. Цей порядок передбачатиме можливість подачі документів і складання вступних іспитів в онлайн-форматі. Також мають бути враховані безпекові питання при опрацюванні персональних даних вступників.

До того ж, МОН має надати роз’яснення, куди громадянам потрібно звертатися, щоб отримати свої освітні документи, які мали бути виготовлені та видані в закладах освіти на тимчасово окупованих територіях України.

Постійна Представниця Президента України в Автономній Республіці Крим Таміла Ташева наголошує: “Необхідно на законодавчому рівні врегулювати питання підтвердження здобутих знань на тимчасово окупованих територіях, щоб громадяни України мали змогу продовжити навчання на підконтрольній Урядові території України та отримати відповідну кваліфікацію”.

Це важливі зміни у законодавстві, які сприятимуть деокупації тимчасово окупованих територій і забезпечать дотримання рівних прав для всіх громадян України на здобуття вищої освіти.

Команда Представництва зустрілася з кримчанином Василем Самойловим

Команда Представництва/Офісу Кримської платформи зустрілася з кримським активістом Василем Самойловим. 26-річному кримчанину у квітні вдалося виїхати з окупованого Криму на підконтрольну Урядові територію України через зону бойових дій.

Постійна Представниця Президента України в Автономній Республіці Крим Таміла Ташева подякувала Василю за його активну проукраїнську позицію та розповіла про свою зустріч із Президентом Володимиром Зеленським.

“Можу вас запевнити, що керівництво держави не збирається йти на жодні поступки щодо територіальної цілісності України, адже це не просто території — це люди, такі як ви. Це наші громадяни, ми не можемо їх зрадити”, – зазначила пані Таміла.

Василь Самойлов поділився історіями про свій активізм: ведення соціальних мереж, проукраїнські антивоєнні акції, зокрема в його рідному місті Саки, які почали влаштовувати після багатотисячного мітингу 26 лютого 2014 року. Тоді вони з друзями ще не могли уявити, що росія окупує півострів.

На питання, чому не поїхав із окупованого Криму раніше, адже за активну проукраїнську позицію репресії з боку окупаційних адміністрацій були звичною справою, відповів: “Якщо Крим покинули б усі проукраїнські активісти, то ми б цю боротьбу програли”.

Однак після повномасштабного вторгнення хлопець отримав повідомлення, що за ним можуть прийти фсб. Незадовго до цього він уже планував виїзд із окупації, а після вторгнення рф в Україну захотів долучитися до лав ЗСУ. Їхати вирішив через зону бойових дій, для цього знайшов волонтерів, які розробили маршрут і допомогли з переправою. Залишалося найважче — пройти перевірку фсб та проїхати російські блокпости. Найголовнішим для успішного виїзду було, за його словами, мати хорошу легенду, “чистий” телефон (щоб росіянам не було за що вчепитися) і бути морально готовим до багатогодинного допиту.

“Їхав через пункт пропуску Джанкой-Чонгар. Коли нас мали перевіряти фсбшники, то сказали залишити на посту речі, взяли паспорти й повели чекати допиту в “клітці”. Це така огороджена десь 20/20 метрів ділянка, накрита білою маскувальною сіткою, по суті, просто для перетримки чоловіків. У туалет дозволяли ходити не частіше, ніж раз на пів години, і групою по 10-15 осіб”, – поділився Василь.

Щоб зрештою потрапити на підконтрольну Урядові територію України, йому довелося пройти 37 російських блокпостів. Рятувала продумана до найменших дрібниць легенда, а іноді халатність або стан алкогольного сп’яніння російських військових, хоча без агресивних перевірок і погроз зброєю теж не обійшлося. Зрештою кримчанин таки дістався до Запоріжжя, де оформив необхідні документи, а згодом — поїхав до Києва.

“Мабуть, найважчим для мене було дорогою бачити розстріляні наскрізь цивільні машини людей, які теж намагалися виїхати з окупації. Таких машин було безліч, бо російська армія тоді стріляла просто в усе, що рухалося”, – розповів Василь Самойлов.

Керівниця Служби забезпечення діяльності Кримської платформи Марія Томак поцікавилася, яким є реальний спротив окупації серед населення півострова. Кримчанин наголосив, що проукраїнського населення у Криму значно більше, ніж це фіксують окупаційні правоохоронні служби та медіа. Люди навчають дітей вдома українській мові, поширюють незалежну інформацію всупереч російській пропаганді.

За його словами, багато кримчан мовчать, однак чекають приходу ЗСУ, адже активно підтримувати територіальну цілісність України на окупованому півострові просто небезпечно для життя. Такого сильного застосування репресій та пропаганди, як на тимчасово окупованих територіях, на власній території рф немає.

Представництво дякує Василеві Самойлову за його активістську діяльність. Разом, усі ми щодня сприяємо якомога швидшій деокупації Кримського півострова. Крим — це Україна! Україна переможе!

Українські правоохоронці розслідують мародерства російської армії на окупованих територіях

Представництво вже повідомляло про те, що російська федерація на тимчасово непідконтрольних територіях півдня України запровадила політику викрадення зерна та іншої аграрної продукції, які вантажівками вивозяться до тимчасово окупованого Криму, а звідти – кораблями до Туреччини та в напрямку Середземного моря. Для швидшого викрадення навіть розширили власні незаконні контрольно-пропускні пункти на адміністративній межі з тимчасово окупованим Кримом.

За даними Української Зернової Асоціації, всього на окупованих територіях знаходиться близько 1,5 млн тонн зерна загальною вартістю $450 млн. На даний час неможливо встановити точну кількість награбованого зерна та іншої аграрної продукції, але Україна вже зазнала значних збитків, які поки встановлюються.

Як раніше зазначав посол України в Турецькій Республіці Василь Боднар: «У нас зараз ситуація, коли є щонайменше три злочини: перший — крадіжка, другий — незаконне користування нашими закритими портами, третій — вивезення цього зерна за підробленими документами, оскільки на турецький ринок за документами з Херсона чи з території окупованого Криму воно ніколи не зайшло б».

Відповідні злочини українські правоохоронці вже розслідують. Так Управління СБУ в Херсонській області за процесуального керівництва Херсонської обласної прокуратури розслідує, власне, факти викрадення зерна та іншої аграрної продукції, а Головне управління СБУ в Автономній Республіці Крим за процесуального керівництва прокуратури Автономної республіки Крим та м. Севастополь розслідує факти незаконного використання закритих морських портів України в тимчасово окупованому Криму.

«Факт розкрадання зерна – це серйозне порушення міжнародного гуманітарного права. В умовах збройного конфлікту міжнародне гуманітарне право покладає обов’язок на державу-окупанта, тобто рф, обов’язок забезпечувати нормальні умови для життя цивільного населення на окупованій території. Це стосується забезпечення базових потреб: харчових продуктів, питної води, санітарно-гігієнічних умов. Викрадення харчових продуктів та сировини для їх виробництва є не лише розграбуванням національних цінностей, але й може призвести до спричинення голоду, що є забороненим методом ведення війни та воєнним злочином», – наголошує Постійна Представниця Таміла Ташева.

З липня 2014 року Україна офіційно припинила функціонування всіх портів на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополя. Заходження суден під іноземним прапором до закритих морських портів Криму, правоохоронні органи кваліфікують як дії, що підривають суверенітет України та порушують норми національного законодавства, що тягне за собою кримінальну відповідальність судновласників, операторів та капітанів суден.

Представництво продовжує слідкувати за інформацією з окупованого Криму та інших тимчасово непідконтрольних прилеглих територій. Ми збираємо та передаємо дані до компетентних органів задля належного розслідування злочинів рф проти України.

Ми закликаємо всіх, проти кого скоєні злочини, звертатися до правоохоронних органів України, фіксувати злочини та отримувати підтримку щодо звернення за захистом у національні та міжнародні суди. Якщо ви маєте додаткову інформацію, просимо надсилати її на електронну пошту: press.mpuinarcrimea@gmail.com

Постійна Представниця зустрілася з Послом Латвії

Постійна Представниця Президента України в Автономній Республіці Крим Таміла Ташева 22 червня зустрілася з Надзвичайним і Повноважним Послом Латвійської Республіки в Україні Паном Ілгварсом Клявою, а також Третім секретарем Посольства Северсом Едвінсом.

У зустрічі також взяли участь заступник Постійної Представниці Денис Чистіков і керівниця Служби забезпечення діяльності Кримської платформи в структурі Представництва Марія Томак.

У своєму вітальному слові пані Таміла Ташева відзначила роль Латвійської Республіки у наданні підтримки нашій державі задля відсічі повномасштабної агресії рф.

Пан Ілгварс Клява запевнив у подальшій незмінній позиції Латвії щодо територіальної цілісності України та продовженні надання економічної, військової та гуманітарної допомоги, а також в актуалізації теми окупованого Криму на міжнародному рівні.

Під час зустрічі обговорили поточну ситуацію на тимчасово окупованій території Кримського півострова: посилення проросійської пропаганди, мілітаризацію свідомості громадян. Також звернули увагу на досвід Латвії у подоланні наслідків окупації, модальностях правосуддя перехідного періоду, параметрах люстрації та амністії.

Учасники домовилися продовжувати обмін інформацією, співпрацювати в організації заходів, присвячених ситуації в окупованому Криму, а також розвивати співпрацю на експертному рівні.


Постійна Представниця зустрілася з Послом Словацької Республіки

Постійна Представниця Президента України в Автономній Республіці Крим Таміла Ташева 21 червня зустрілася з Надзвичайним і Повноважним Послом Словацької Республіки в Україні Паном Мареком Шафіном і його заступником Матушем Корбою.

Також були присутні заступник Постійної Представниці Денис Чистіков і керівниця Служби забезпечення діяльності Кримської платформи Марія Томак. Це була перша зустріч пана Посла з оновленою командою Представництва, однак Марек Шафін неодноразово зустрічався з попередником Постійної Представниці, а в 2021 році відвідував адміністративну межу з тимчасово окупованою територією Криму.

На початку зустрічі пан Посол висловив незмінну підтримку та солідарність Словаччини з українським народом і запевнив, що його держава продовжить надавати військову, економічну та гуманітарну допомогу Україні.

“Словаччина завжди була однією з найближчих країн до України, і не лише в географічному плані, а й у контексті багаторічної співпраці та взаємодопомоги. Словаччина залишається великим донором України”, – сказав пан Шафін.

Постійна Представниця подякувала за незмінну позицію Словаччини щодо територіальної цілісності України та надання всебічної допомоги у відсічі повномасштабної агресії рф і подоланню її наслідків.

Таміла Ташева наголосила, що дуже важливо утримувати тему Криму на міжнародному порядку денному, адже рф використовує окупований півострів як базу для подальшого захоплення території Української держави.
Також учасники зустрічі обговорили екологічну ситуацію на півдні України, а саме нові виклики, спричинені повномасштабним вторгненням рф і тимчасовою окупацією Криму та окремих районів Херсонської області.


Окупаційні адміністрації Криму заявляють про необхідність “ревізій” назв вулиць та установ, які носять імена українських діячів

Окупаційні адміністрації Криму заявляють про необхідність проведення “ревізії” назв вулиць та установ, що носять імена українських діячів, аби знищити символи “українського нацизму та реалізації проєкту України як антиросії”. Під цим приводом рф продовжує стирати українську національну ідентичність, спотворювати та знищувати пам’ять про українську історію Криму, просувати хибні російсько-імперські наративи.

Нещодавно спікер окупаційного парламенту Криму підтримав ідею перейменувати Кримську наукову бібліотеку імені Івана Франка в Сімферополі. Подібні ініціативи вже неодноразово лунали від проросійських “керівників”. Головну бібліотеку окупованого півострова пропонують наректи іменем Ніколая Данилевського, якого раніше той самий спікер окупаційного парламенту в Криму назвав “великим мислителем, який заклав ідейний та теоретичний фундамент русского міра”.

Зазначимо, що паралельно окупанти активно зросійщують назви об’єктів цивільної інфраструктури на тимчасово непідконтрольних окремих районах Херсонської та Запорізької областей, знову застосовуючи напрацьовані в окупованому Криму сценарії.

Усе це можна розглядати як складові злочину, який рф послідовно здійснює для геноциду українського народу ще з 2014 року, коли окупували Крим, і продовжили з більшими темпами після початку повномасштабного вторгнення 24 лютого.

Впродовж 8 років окупаційні адміністрації Криму займалися привласненням об’єктів культурної спадщини, скасуванням уроків української та кримськотатарської мов у школах, перекроюванням архітектурних пам’яток під виглядом “реставрації”, а минулого року в Сімферополі встановили бюст одного з фундаторів “червоного терору” дзержинського, який в Криму хоч і не бував, однак хвиля початих ним репресій охопила й півострів свого часу. У Севастополі демонстративно зняли пам’ятник українському гетьману Петру Сагайдачному, а також монумент на честь 10-річчя ВМС України, замість якого встановили пам’ятник російському адміралу сенявіну. Музей Лесі Українки в Ялті помістили в кімнаті однієї з бюджетних організацій, а сам будинок де жила відома українська поетеса, потребує реставрації, яку вже кілька років відтягують, якщо проєкт взагалі не згорнуть в умовах розпочатого вторгнення. Також місцевому населенню системно перешкоджають проводити пам’ятні заходи біля українських меморіалів.

За словами українського історика та політолога Андрія Іванця, за перші 5 років окупації Криму там встановили щонайменше 150 монументів російським діячам, якщо не рахувати меморіальні дошки. Увічнюють в окупованому Криму переважно членів царської родини часів російської імперії та радянських політиків, які народилися або хоча б раз у житті бували на Кримському півострові.

Усю правду про злочини окупантів у Криму можна почитати на сторінці Віртуального музею російської агресії. Україна фіксує та пам’ятає кожен злочин окупації.

Постійна Представниця Таміла Ташева увійшла до складу Нацради з відновлення України від наслідків війни

Постійна Представниця Президента України в Автономній Республіці Крим Таміла Ташева увійшла до складу Національної ради з відновлення України від наслідків війни.

Про це йдеться в Указі Президента України Володимира Зеленського №411/2022 Також, згідно з новим Указом, внесені зміни до Положення про Національну раду з відновлення від наслідків війни та утворено робочу групу з питань прав людини.

Національна рада з відновлення України від наслідків війни — це консультативно-дорадчий орган при Президентові України, створений для усунення наслідків війни рф проти України.