Команда Представництва/Офісу Кримської платформи зустрілася з кримським активістом Василем Самойловим. 26-річному кримчанину у квітні вдалося виїхати з окупованого Криму на підконтрольну Урядові територію України через зону бойових дій.
Постійна Представниця Президента України в Автономній Республіці Крим Таміла Ташева подякувала Василю за його активну проукраїнську позицію та розповіла про свою зустріч із Президентом Володимиром Зеленським.
“Можу вас запевнити, що керівництво держави не збирається йти на жодні поступки щодо територіальної цілісності України, адже це не просто території — це люди, такі як ви. Це наші громадяни, ми не можемо їх зрадити”, – зазначила пані Таміла.
Василь Самойлов поділився історіями про свій активізм: ведення соціальних мереж, проукраїнські антивоєнні акції, зокрема в його рідному місті Саки, які почали влаштовувати після багатотисячного мітингу 26 лютого 2014 року. Тоді вони з друзями ще не могли уявити, що росія окупує півострів.
На питання, чому не поїхав із окупованого Криму раніше, адже за активну проукраїнську позицію репресії з боку окупаційних адміністрацій були звичною справою, відповів: “Якщо Крим покинули б усі проукраїнські активісти, то ми б цю боротьбу програли”.
Однак після повномасштабного вторгнення хлопець отримав повідомлення, що за ним можуть прийти фсб. Незадовго до цього він уже планував виїзд із окупації, а після вторгнення рф в Україну захотів долучитися до лав ЗСУ. Їхати вирішив через зону бойових дій, для цього знайшов волонтерів, які розробили маршрут і допомогли з переправою. Залишалося найважче — пройти перевірку фсб та проїхати російські блокпости. Найголовнішим для успішного виїзду було, за його словами, мати хорошу легенду, “чистий” телефон (щоб росіянам не було за що вчепитися) і бути морально готовим до багатогодинного допиту.
“Їхав через пункт пропуску Джанкой-Чонгар. Коли нас мали перевіряти фсбшники, то сказали залишити на посту речі, взяли паспорти й повели чекати допиту в “клітці”. Це така огороджена десь 20/20 метрів ділянка, накрита білою маскувальною сіткою, по суті, просто для перетримки чоловіків. У туалет дозволяли ходити не частіше, ніж раз на пів години, і групою по 10-15 осіб”, – поділився Василь.
Щоб зрештою потрапити на підконтрольну Урядові територію України, йому довелося пройти 37 російських блокпостів. Рятувала продумана до найменших дрібниць легенда, а іноді халатність або стан алкогольного сп’яніння російських військових, хоча без агресивних перевірок і погроз зброєю теж не обійшлося. Зрештою кримчанин таки дістався до Запоріжжя, де оформив необхідні документи, а згодом — поїхав до Києва.
“Мабуть, найважчим для мене було дорогою бачити розстріляні наскрізь цивільні машини людей, які теж намагалися виїхати з окупації. Таких машин було безліч, бо російська армія тоді стріляла просто в усе, що рухалося”, – розповів Василь Самойлов.
Керівниця Служби забезпечення діяльності Кримської платформи Марія Томак поцікавилася, яким є реальний спротив окупації серед населення півострова. Кримчанин наголосив, що проукраїнського населення у Криму значно більше, ніж це фіксують окупаційні правоохоронні служби та медіа. Люди навчають дітей вдома українській мові, поширюють незалежну інформацію всупереч російській пропаганді.
За його словами, багато кримчан мовчать, однак чекають приходу ЗСУ, адже активно підтримувати територіальну цілісність України на окупованому півострові просто небезпечно для життя. Такого сильного застосування репресій та пропаганди, як на тимчасово окупованих територіях, на власній території рф немає.
Представництво дякує Василеві Самойлову за його активістську діяльність. Разом, усі ми щодня сприяємо якомога швидшій деокупації Кримського півострова. Крим — це Україна! Україна переможе!