Міжнародна оцінка переслідувань кримських татар

Авторитетна міжнародна правозахисна організація “Human Rights Watch” оприлюднила 14 листопада 2017 р. звіт “Крим: зростання переслідувань кримських татар, свавільні затримання, звинувачення в тероризмі та сепаратизмі”. У звіті визнається корінний характер кримських татар для Криму та міститься опис низки  протиправних переслідувань кримських татар  окупаційною владою РФ. Як констатує директор відділення “Human Rights Watch” у Європі та Центральній Азії Хуг Вільямсон, “Російська влада в Криму невблаганно переслідує кримських татар через їх відкриту опозицію окупації, починаючи з 2014 року”, – при цьому така влада, – “Зображує політично активних кримських татар як екстремістів та терористів, примусово видворяє багатьох з них та гарантує іншим, що вирішили залишитися, постійне відчуття небезпеки за висловлювання власних думок”.

“Human Rights Watch” вимагає від правозахисних структур ООН, від ОБСЄ та Ради Європи продовжувати документування та публічне звітування ситуації з правами людини в Криму, постійно закликати владу РФ припинити як минулі, так і поточні зловживання у цій сфері. Міжнародні партнери РФ, включаючи ЄС та його держави-члени, Туреччину та США, мають продовжувати заклики до звільнення кримськотатарских активістів, до припинення переслідувань та свавілля стосовно кримськотатарської спільноти. “Human Rights Watch” відзначає, що як держава, що здійснює окупацію, РФ має поважати, попри власне категоричне небажання це робити, українське право яке діяло в Криму до окупації. Констатується, що відмова РФ визнавати себе окупантом та поширення федерального законодавства РФ на Крим, включаючи криміналізацію вчинків, не заборонених правом України, порушує усі чинні міжнародні договори у сфері прав людини, обов’язкові до виконання в Криму як для РФ, так і для усіх владних структур, які діють на півострові під контролем РФ.

“Human Rights Watch” констатує, що задокументовані нею дії РФ проти кримських татар є порушенням їх свобод думки, слова, релігії, зібрань та мітингів, прав не бути свавільно затриманими та катованими, прав на справедливий суд та на приватне життя; такі порушення можуть бути визначеними як політика переслідування кримських татар. Констатується, що “докази” проти кримських татар у неправомірних звинуваченнях не доводять їхній намір вжити будь-які акти насильства. Ці “докази” навіть у справах про звинувачення в тероризмі описують виключно розмови під час зустрічей, тлумачення релігійних книг або оцінку дій РФ в Криму чи грунтуються на факті володіння релігійною літературою. Таке прирівнювання ненасильницьких дій та висловлювань до актів тероризму та екстремізму є неправомірним обмеженням ключових прав людини, використанням системи кримінальної юстиції з політичною метою – констатує “Human Rights Watch”.