Кримськотатарська мова належить до мов, що знаходяться під серйозною загрозою

1 квітня 2021 року на засіданні Урядового комітету з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій та соціальної політики підтримано проєкт Концепції розвитку кримськотатарської мови, розроблений Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України у співпраці з зацікавленими органами влади, Меджлісом кримськотатарського народу, профільними науковими та освітніми установами, неурядовими організаціями, експертами, у тому числі – з тимчасово окупованої АР Крим та м. Севастополя.

Концепцію розроблено на виконання Указу Президента України №78/2021 від 26 лютого «Про окремі заходи, спрямовані на деокупацію та реінтеграцію тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя».
Представництво Президента України в Автономній Республіці долучилися до розробки Концепції та підтримало позицію Мінреінтеграції під час розгляду питання на урядовому комітеті.

Після погодження проєкту Концепції Урядом, наступним кроком стане розробка Стратегії розвитку кримськотатарської мови на 2022 – 2032 роки та план заходів її реалізації.

Заступник Міністра з питань реінтеграції ТОТ Ростислав Замлинський наголосив, що комплекс заходів у рамках Концепції буде спрямований на законодавче, інституційне, організаційне, фінансове, інформаційне та інше забезпечення функціонування кримськотатарської мови як мови одного з корінних народів України, на розширення сфер її застосування, заохочення до вивчення громадян України незалежно від етнічної належності, популяризацію, особливо серед молоді, що не тільки сприятиме збереженню і розвитку, але й забезпечить додаткові передумови для відновлення територіальної цілісності і державного суверенітету України у міжнародно визнаних кордонах.

Як підкреслюється у Концепції, згідно з класифікацією ЮНЕСКО (UNESCO Atlas of the World’s Languages in Danger, 2010), кримськотатарська мова належить до мов, що знаходяться під серйозною загрозою (severely endangered languages). Втім, згідно з оцінками фахівців Інституту сходознавства НАН України імені А.Ю. Кримського, через негативні тенденції останніх років реальний ступінь загрози мові є критичним (critically endangered languages).

Робота з ревіталізації кримськотатарської мови проходитиме у рамках Міжнародного десятиліття мов корінних народів, встановленого резолюцією Генеральної Асамблеї ООН № 74/396 від 2 грудня 2019 з метою привернення уваги до проблеми втрати таких мов.

Детальніше