Кримські питання під час візиту Президента України до Туреччини

3 листопада 2018 р. Президент України Петро Порошенко під час офіційного візиту у Стамбулі провів зустріч із Президентом Турецької Республіки Реджепом Таїпом Ердоганом. Під чаc візиту Президент України наголосив, що Україна вдячна Туреччині та її Президенту за зусилля із звільнення українських політичних в’язнів та заручників, які незаконно утримуються в Росії та на окупованих українських територіях.
«Ми високо цінуємо допомогу Туреччини і особисто пана Президента у звільненні політичних в’язнів. Дуже дякуємо за звільнення Ахтема Чийгоза і Ільмі Умерова, і домовилися щодо тих, хто незаконно утримується в окупованому Криму і на території РФ, будемо продовжувати координацію про продовження процесу звільнення політв’язнів», – сказав Петро Порошенко під час спільної прес-конференції з Президентом Туреччини за підсумками переговорів у Стамбулі.
Президент України також зауважив: «Безумовно, не лише ми з паном Президентом Ердоганом, але й весь світ піклується зараз про звільнення українських заручників». Він нагадав, що під час візиту Канцлера Німеччини Ангели Меркель в Україну також обговорювалось питання звільнення українців, що незаконно утримуються в російських тюрмах та на окупованих територіях. Президент також повідомив, що буде піднімати це питання під час найближчих візитів до Фінляндії та Франції.
«Безумовно, ми будемо робити все можливе і не втрачаємо оптимізм, щоб і Олег Сенцов, і Сущенко, і Балух і інші політв’язні якомога швидше опинилися дома. І міжнародна підтримка тут відіграє вирішальну роль», – наголосив Глава держави Петро Порошенко.
Президент України зауважив, що Росії дуже важко пояснити чому до в’язниці запроторюють лише за вивішений український прапор на власному будинку, або й взагалі без пояснення будь-яких причин виносяться вироки по 20 років ув’язнення. «Ми об’єднуємо наші зусилля для того, щоб посилити тиск на Росію і забезпечити звільнення як тих, хто перебуває в російських в’язницях, так і тих, кого тримають в заручниках на окупованій території. Ми будемо продовжувати нашу боротьбу», – наголосив Петро Порошенко.
Президент Турецької Республіки Реджеп Таїп Ердоган, в свою чергу, нагадав про звільнення двох політичних в’язнів Ахтема Чийгоза і Ільмі Умерова, які були видані турецькій стороні і після того відпущені і повернулись в Україну. «Цього разу ми отримали більш довгий список, який ми одразу ж передали російській стороні. І бажаю, щоб ми слідкували за цим процесом і були успішні у його вирішенні», – зазначив Президент Туреччини.
Під час візиту Петро Порошенко підкреслив, що нині стосунки між Україною і Туреччиною є дружніми, партнерськими і стратегічними. Він також подякував Туреччині за абсолютно тверду позицію підтримки суверенітету, територіальної цілісності і незалежності України. «Нам приємне запевнення, що Туреччина ніколи не визнає незаконної анексії Криму», – наголосив Президент.
Як повідомив Президент України у Twitter, важливими є запевнення Туреччини, що вона не залишиться осторонь «повзучої агресії» Росії в Азовському морі, проблеми порушення прав людини у Криму. «Ми підтвердили налаштованість працювати разом над вирішенням цих питань, у тому числі в рамках міжнародних організацій, зокрема ООН», – зазначив Петро Порошенко.
У свою чергу Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган за підсумками зустрічі з Президентом України відзначив, що Туреччина ніколи не визнавала і не визнає незаконну спробу анексії Криму Росією. Реджеп Тайїп Ердоган запевнив, що позиція Туреччини полягає у підтримці суверенітету, незалежності, територіальної цілісності та політичної єдності України. «Ми ніколи не визнавали і не будемо визнавати незаконну анексію Криму. … І ми будемо продовжувати охороняти права і інтереси кримських татар – як тих, хто залишився на території Криму, так і тих, хто був вимушений переїхати з того регіону», – вказав Президент Турецької Республіки.