Кримське питання у діяльності УВКБ ООН

4 липня 2018 р. Постійний Представник Президента України в АРК Борис Бабін та його Перший заступник Ізет Гданов, в рамках триденного робочого візиту Представника УВКБ ООН в України Пабло Матеу у Херсонську область, провели робочу нараду за участю керівництва Азово-Чорноморського регіонального управління ДПС України, управління ДМС у Херсонській області, представників офісів громадської організації «Десяте квітня» міст Одеси та Херсону.

В ході наради було обговорено низку питань стосовно ВПО з Криму та громадян України, які проживають в Криму, зокрема з питань оформлення паспортів та перетину КПВВ. В цьому контексті перший заступник начальника Управління ДМС у Херсонській області Яна Агапкіна ознайомила присутніх зі статистичними даними за 2017 та 2018 роки, з урахуванням затвердження розширеного штатного розпису підрозділів регіонального управління ДМС, та відкриття нового офісу держпідприємства «Документ» у Херсоні 30 травня 2018 р. Керівником офісу цього держпідприємства було відзначено істотне зниження соціальної напруженості після його відкриття та було вказано, що лише за червень 2018 р. послугами нового офісу вже скористалося більше тисячі громадян України з тимчасово окупованого Криму. Представниками ДМС особливо відзначалася роль Представництва у вирішенні питань з координації роботи органів виконавчої влади та самоврядування щодо відкриття центрів надання адміністративних послуг в районах, прилеглих до межі з тимчасово окупованим півостровом.

Борис Бабін окреслив найбільш нагальні задачі Представництва, що полягають у спрощенні процедури надання правової допомоги громадянам, які прибувають з тимчасово окупованого Криму.

Пабло Матеу розповів про гуманітарну місію УВКБ ООН в Україні та погодився із тим, що значна частина відповідальності за якість реалізації прав кримчан на підконтрольній території покладається на окупаційну адміністрацію держави-агресора, через деструктивні дії якої під час надання відповідних адміністративних послуг виникає потреба у додаткових перевірках.

Постійний Представник Борис Бабін відмітив основні напрями діяльності Представництва в цьому напрямку відповідно до затвердженого 19 червня 2018 р. Плану невідкладних заходів з протидії російській агресії з тимчасово окупованої території, зокрема у рамках вже зареєстрованих у парламенті законопроектів.

За підсумками зустрічі представники УВКБ ООН та громадської організації «Десяте квітня» здійснили ознайомчий візит до нового офісу державного підприємства «Документ», де особисто ознайомилися із європейською якістю надання відповідних послуг для мешканців тимчасово окупованого Криму.

5 липня 2018 р. Постійний Представник Борис Бабін разом із Представником УВКБ ООН в України Пабло Матеу та представниками офісів громадської організації «Десяте квітня» відвідав КПВВ «Каланчак», «Чаплинка» та «Чонгар». Під час відвідання вчергове висвітлювалися аспекти невідкладних заходів із облаштування КПВВ (освітлення, навіси, пішохідні доріжки), обговорювалася попередня допомога УВКБ ООН щодо цих питань та висвітлювалися перспективи реалізації рішення Кабінету Міністрів України щодо додаткового фінансування облаштування КПВВ «Каланчак» та «Чонгар» у 2018 р. Протягом поїздки Пабло Матеу в школі у селищі Новоолексіївка було проведено зустріч із її директором, керівником Херсонського регіонального меджлісу кримських татар Ленуром Люмановим, якій презентував комп’ютерну техніку, отриману навчальним закладом, у якому здійснюється екстернатне навчання кримських дітей та навчання на кримськотатарській мові, від УВКБ ООН. Під час візиту Представника УВКБ ООН в України Пабло Матеу у Херсонську область також заплановано зустрічі з керівниками регіональних органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.