Кримське питання на Додатковій нараді ОБСЄ з питань вільних медіа

2 листопада 2017 р. Постійний Представник Президента України в АРК Борис Бабін взяв участь у роботі Додаткової наради БДІПЛ ОБСЄ у Відні «Роль вільних медіа у комплексному підході до безпеки». Борис Бабін доповів делегаціям держав-учасниць, посадовим особам та експертам ОБСЄ на першій сесії наради про ситуацію, яка склалася із свободою медіа в Криму, із особливою увагою на питаннях заборони україномовних та обмеженнях діяльності кримськотатарських медіа, аспектах неправомірного мовлення з окупованої території на суміжні території Херсонщини, розпалювання мови ворожнечі та агресивної пропаганди. 

Вказана позиція була посилена виступами Державного секретаря Мінінформполітики України, представників Меджлісу кримськотатарського народу та незалежних медіа. Спроби російських дипломатів та «незалежних журналістів» з державних ЗМІ поширювати фейкову інформацію про «сотні» зареєстрованих у Криму видань кримськотатарською мовою, «десятки» україномовних видань отримали належну оцінку з боку більшості делегацій держав-учасниць. Постійний Представник констатував тотальну мілітаризацію медіа РФ в умовах її зовнішньої агресії та запропонував посилити активність Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ щодо моніторингу інформаційної агресії в Криму та з півострова.

В рамках Додаткової наради БДІПЛ Постійний Представник взяв активну участь у проведенні сайд-івенту «Заборона свободи слова та свободи медіа для корінних народів в окупованому Криму» Кримськотатарським ресурсним центром із залученням кримських журналістів, які постраждали від тимчасової окупації АРК. Доповіді про ситуацію інформаційного гетто в Криму, мову ненависті у підконтрольних РФ кримських медіа, про порушення інформаційних прав корінного народу та про ескалацію російського мовлення з окупованих територій були надані дипломатам ЄС, Австрії, Болгарії, Великобританії, Грузії, Італії, Литви, США, Чорногорії, Швеції та інших країн-учасниць.

Державам-учасницям та органам ОБСЄ було запропоновано опрацювання проектів технічної допомоги з питань оцінки контенту локальних друкованих видань Криму, які відсутні в мережі Інтернет, оцінки негативного впливу російського мовлення в районах Херсонської області, підтримки незалежних блогерів та стрімерів, які правдиво висвітлюють діяльність окупаційної влади в Криму.

Заява Бориса Бабіна, Постійного Представника Президента України в АР Крим

Додаткова нарада з питань людського виміру ОБСЄ «Роль вільних медіа в комплексному підході до безпеки» 2 листопада 2017 р., м. Відень
Шановні колеги, я хотів би залучити увагу учасників до значного погіршення становища в області прав людини в незаконно анексованих АР Крим та м. Севастополь, зокрема, до усунення свободи вираження поглядів, а також до пригнічення незалежних медіа.
З лютого 2014 р. в історії порушень прав людини в Криму з боку російської окупаційної влади були чисельні випадки фізичного насильства, майнових збитків, кримінального та адміністративного переслідування, у тому числі допитів, обшуків, арештів, штрафів, обмежень на телерадіомовлення, блокування Інтернету, відмов у доступі до інформації, заборони зйомки, звільнення, залякування, цензури та інших випадків придушення журналістів, блогерів та інших громадян, які публічно висловлюють свої думки або розповсюджують інформацію.
З 2014 р. до середини 2015 р. всі незалежні медіа Криму були ліквідовані шляхом обов’язкової перереєстрації, запровадженої російською окупаційною владою. Всі незалежні медіа не змогли пройти ці процедури, оскільки для них були встановлені штучні перешкоди. Сама участь у цих процедурах утворила величезну моральну дилему для медіа-менеджерів та журналістів.
Всі медіа, які мовлять кримськотатарському мовою, тепер знаходяться під повним контролем російської окупаційної влади. Публікація газет та випуск телевізійних субтитрів на кримськотатарській мові з використанням латинської абетки заборонені. Кримським медіа забороняється повідомляти про діяльність представницьких органів кримських татар, таких як Курултай та Меджліс, оскільки вони досі заборонені російською окупаційною владою як «екстремістські організації», незважаючи на відповідний наказ Міжнародного суду ООН.
Щодо україномовних медіа в Криму, зараз вони повністю знищені. Оскільки вільне пересування з материковою Україною охоплює деякі території окупованого Криму, російська окупаційна влада вживає спроби знищити саму можливість для мешканців Криму мати доступ до незалежних та альтернативних засобів масової інформації.
Ці незаконні дії російської окупаційної влади порушують норми міжнародного права, які містяться в Міжнародному пакті про громадянські та політичні права, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Міжнародній конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації, в Декларації ООН про права корінних народів, а також ряд зобов’язань ОБСЄ.
Повне заняття кримського інформаційного простору контрольованими російським урядом медіа, що відбулося з початку незаконної окупації Криму в 2014 р. для агресивної пропаганди та дезінформації, продовжує представляти серйозну загрозу безпеці.
У зв’язку з цим викликає глибоку занепокоєність будівництво російською окупаційною владою нової потужної телевежі в Джанкойському районі Криму, біля адміністративного кордону з материковою Україною, – так званий проект «Солоне озеро». Реалізація цього проекту спрямована на розширення російської пропаганди, розпалювання ненависті, дезінформації та розповсюдження брехливих новин на території України. Росія власними діями грубо порушує принципи Хельсінкського Заключного акту, в тому числі щодо сприяння з боку держав атмосфері довіри та поваги між народами, пов’язаної з їх обов’язком утримуватися від пропаганди агресивної війни.
Шановні колеги, концепція безпеки ОБСЄ ґрунтується на принципах та зобов’язаннях, що були грубо порушені. Це вимагає постійного моніторингу та рішучої реакції з боку Представника ОБСЄ з питань свободи медіа щодо інформаційної ситуації в окупованому Криму. Ми також очікуємо на більш ретельну увагу до вищезгаданих проблем з боку Спеціальної спостереженої місії ОБСЄ в Україні, мандат якої охоплює всю територію України, включаючи Крим.