Крим у виступі Президента України на Генеральній Асамблеї ООН

Президент України Петро Порошенко під час виступу на загальних дебатах 73-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН наголосив, що Росія має відчути потужність міжнародного права і відповісти за свої злочини.

Саме з цією метою Україна подала низку позовів проти РФ у міжнародні суди. За словами Президента України, серед таких – рішення суду ООН щодо діяльності Меджлісу кримськотатарського народу на окупованому Кримському півострові. «На початку 2017 року Міжнародний суд ООН наказав Росії скасувати заборону діяльності Меджлісу – представницького органу кримських татар в окупованому Криму. Проте Росія продовжує ігнорувати таку ухвалу, нехтуючи не лише своїми міжнародними зобов’язаннями, а й демонструючи зневагу до самого Суду», – підкреслив Петро Порошенко.

Росія після окупації перетворила Кримський півострів на свою військову базу, яка стала загрозою не лише для України, а й для всього регіону Чорного моря, наголосив у виступі Президент України. «Пройшло майже чотири роки з того часу, як Росія здійснила спробу анексії та окупації Криму і міста Севастополь. За російської окупації Крим перетворився на військову базу, яка загрожує безпеці та стабільності всього Чорноморського регіону», – сказав Глава держави під час виступу на загальних дебатах Генасамблеї ООН.

З першого дня незаконної окупації Криму Росією кримські татари та етнічні українці піддаються репресіям та дискримінації, відзначив Президент України. «Зафіксовано безліч випадків убивств, катувань, переслідувань та арештів за сфабрикованими звинуваченнями. Список заручників та жертв російського окупаційного режиму в Криму зростає майже щодня. Здається, що бути українцем чи кримським татарином у сьогоднішніх реаліях окупованого півострова є кримінальним злочином», – відзначив у власному виступі Глава держави.
«Кримського фермера Володимира Балуха арештували та ув’язнили на п`ять років за здіймання українського прапора над власною оселею. Кримський режисер Олег Сенцов знаходиться за ґратами виправної колонії на півночі Росії, відбуваючи двадцятирічний термін за сфабрикованими звинуваченнями», – констатував Петро Порошенко.
Він зазначив, що обидва незаконно ув’язнені і засуджені українські патріоти оголосили голодування на знак протесту, тож зараз балансують на межі життя та смерті. Президент підкреслив, що Україна вдячна світовій спільноті за підтримку її спроб звільнити бранців Кремля, що утримуються в російських тюрмах, у Криму та на окупованих територіях.

Президент Петро Порошенко застерігає, що за окупацією Криму, мішенню Росії сьогодні є окупація Азовського моря. Глава держави закликав припинити незаконні порушення, зокрема систематичні порушення свободи міжнародної навігації через Керченську протоку як для українських, так і для іноземних суден через незаконне будівництво керченського мосту.

Водночас Президент зауважив, що забезпечити відповідальність – непросте завдання. «Можу вас завірити: ніщо не зупинить Москву від продовження своєї агресивної, експансіоністської політики, якщо проти неї єдиним фронтом не виступить міжнародне співтовариство, якщо покарання за її вчинки не стане неминучим», – наголосив Президент. «Саме відсутність відповідного покарання призводить до того, що після Грузії настала черга України, після Литвиненко – Скрипалів, після Аллепо – Ідлібу… Кремль не має наміру зупинятися на цьому. Після окупації Криму, його мішенню сьогодні є окупація Азовського моря», – підкреслив Петро Порошенко.

Глава держави зазначив, що незаконно побудувавши міст через Керченську протоку, Росія почала систематично порушувати свободу міжнародної навігації через Керченську протоку як для українських, так і для іноземних суден. «Такі грубі порушення мають бути припинені як незаконні, у тому числі в рамках Конвенції ООН з морського права. Вони мають отримати рішучу відповідь, включаючи посилення санкційної політики та інші цілеспрямовані заходи», – окремо підкреслив Президент України.